Tüp Bebek / Bilgi Erkekte Kısırlık

Gülsüm-Umut

Bebek Forum Üyesi
Bebek Forum Üyesi
Katılım
29 Haz 2017
Mesajlar
361
En iyi cevaplar
0
Puanları
28
Yaş
40
Konum
Ankara
Erkekteki kısırlığın asıl nedeni, çoğu kez sperma üretimindeki kusurlardır. Bu kusurlar ya doğuştan vardır, ya da sonradan meydana gelmiştir. Erkekte sperma kanalları, prostat ve dış cinsel organları sağlıklı ve görevlerini kusursuz yapacak durumda olmalarına karşın, husyelerdeki herhangi bir bozukluk sperma üretimini miktar ve kalite bakımından etkileyebilir. Tüberküloz, frengi, kabakulak, husyelerin yaralanma, berelenme, şişme sonucu iltihaplanması, hücrelerdeki kromozom sayısının değişmesi nedeniyle kusurlu gelişen husyeler, iç salgı bezlerinin hastalıkları kısırlığın başlıca nedenleridir. Ayrıca, bazı hormonların husye torbasına gidişindeki gecikmeler, alkol, morfin, kurşun vb zehirlenmeler nedeniyle husye dokularında meydana gelen bozukluklar da kısırlığın oluşturucusu olabilir. Hem erkeklik hem dişilik (heteroseksüel) niteliğini taşıyan kişiler de kısırdır.

Kısırlığın saptanması için sperma hücrelerinin miktarı ve dölleme yetenekleri doktor tarafından araştırılır. Kısırlık; hücre zehirlenmesi, nikotin ya da morfin gibi uyuşturucu maddeler sonucu meydana gelmişse, hormon tedavisi iyi sonuç verebilir.

Kaynak : Anne ve Bebek Kitapları
 


Bebeğin Doğum Tarihi: 2021-01-10
Hamilelik Günü: 58 günü geride bıraktınız.
Hamilelik Trimester Dönemi: 8 haftayı geride bıraktınız ve şuan 1. Trimester dönemindesiniz.
Hamilelik Aşaması: Farkındalığınızı artırmak için aşağıdaki bilgileri okuyabilir ve doktorunuzdan detayları isteyebilirsiniz.
Bugün bebeğinizin kol gelişimi kritik dönemi sona erdi. Bebeğinizin kolları artık doğru yerinde ve
doğru oratısal boyutunda. Hala perde şeklinde olsada bebeğinizin el ve ayak parmakları belirginleşmeye
başladı. İkinci adet dönemini geçirmiş olmanız gerekiyor.
Üst Alt