Neler Yeni

Bebek, Prematüre Bebek, Tüp Bebek, Doğum, Çocuk - Bebek Forum

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konu oluşturabilir, mevcut konulara cevap gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajlaşma programınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsiz, ne bekliyorsunuz?

Soru sorun

Forumdan Soru Sorun ve Yanıt Alın

Cevap

Soruları Cevaplayın ve Konunuzda Uzman Olun

Deneyimli Ebeveynler Sorularınızı Cevaplamaya Hazır

Deneyimli Ebeveynler Sorularınızı Cevaplamaya Hazır

Koruyucu Aile ve Evlat Edinme Evlat Edinilmiş Çocukların Psikolojisi Nasıldır?

Guzelicerik.com

Üye
Üye
51
33
18
Katılım
6 Şub 2020
Yaş
21
Konum
Sakarya
970511.jpg
EVLAT EDİNİLMİŞ ÇOCUKLARIN PSİKOLOJİSİ NASILDIR?

Evlat edinme
süreci evlat edinmek isteyen aileler kadar evlatlık olarak verilen çocuk için de oldukça zor geçen bir süreçtir. Aklı başında, yetişkin bir birey evlat ediniliyor ise yaşayacağı hayata karşı endişeler, ailenin ona karşı tutumundan korkular ve çevresi tarafından benimsenip benimsenmeyeceği hakkında varsayımlar nedeniyle birey çeşitli gerginlikler yaşayabilmektedir. Evlat edinilecek kişi çocuk ise ve aklı bir başka ailenin yanında yaşamanın getirilerine yetmiyorsa bu gibi durumlarda ilerleyen dönemde yalan söylemeler, büyüdüğünde aileye karşı duyulan öfke, dikkat dağınıklıkları ve davranış bozuklukları ortaya çıkabilmektedir. Bu sürecin çocuk psikolojisinde yaralar açabileceği kadar merhem olabileceğini de ebeveynler olarak bilmeniz gerekmektedir.

Belirli bir karaktere sahip olmayan küçük yaşta evlat edinilmiş çocukları sizler yetiştireceğiniz için sizin doğrularınız, yanlışlarınız ve kurallarınıza uyum sağlama süreci daha kolay olacaktır. Büyük yaşta evlat edinilmiş bireyler için ise aileye alışma sürecinde anlayışlı olmak ve onun da ailenin bir parçası olduğunu hissettirmek oldukça önemlidir.

ÇOCUĞUMA EVLATLIK OLDUĞUNU SÖYLEMEK ONU NASIL ETKİLER?

Eğer evladınızı küçük yaşta evlatlık edindiyseniz ve çocuğunuzun bu durumdan habersiz büyümesini sağladıysanız her türlü tepkiye hazırlıklı olmanız gerekmektedir. Pek çok çocuk onu yetiştiren ailesini öz ailesi olarak kabullenirken ve bu durumu sorun etmezken onlarca çocuk ise kandırıldığını düşünerek öz ailesini arama girişimi içerisinde bulunmaktadır.

Çocuğunuzun karakteri ve yapısına göre tahmin edebileceğiniz tepkisini ne yazık ki uzmanlar dahil kimse bilemeyecektir. Kişiden kişiye değişim gösterebilecek tepkilere sahip olunan bu durumun etik olarak saklanmaması aile içi dürüstlük için oldukça önemlidir.

ÇOCUĞUM EVLATLIK OLDUĞUNU ANLAR MI?

Yetişkin ve bilgi sahibi bir birey olduğunda çeşitli yollar ve belirtiler ile evlatlık olduğunu anlayabilir. Bu gibi durumlarda güvenini kırmamak adına anlayabileceği bir şekilde açıklamak ve ailenin bir parçası olduğunu hissettirmek oldukça önemlidir.

EVLAT EDİNİLEN ÇOCUĞA NASIL DAVRANILMALI?

İlk etapta çocuğunuz yeni bir ortama ve aileye alışma süreci içerisine girecektir. Önceki hayatından tamamen kopan, arkadaşlarından ayrılan ve daha farklı bir yaşamın içerisine giren her bireyde olduğu gibi çocuğunuzda da bazı davranış bozuklukları ve depresyon belirtileri görülebilir.

Yeni bir ailenin vermiş olduğu gerginlik, istenmeme düşüncesi ve beraberinde başka insanlara yük olma fikri çocuğunuzu yorabilir. Bu gibi durumlarda çocuğun üzerine gidilmemeli. Baskı altında kalan bireylerin her anlamda başarısız olması ellerinin ve ayaklarının birbirine dolanması kaçınılmazdır. Çocuğunuzun sırf üzülmeyesiniz ya da tekrar eski yaşamına terk etmeyesiniz diye sizlere sunacağı yalancı tavırlara sebep olmamalısınız.

Sancılı bir süreç olan evlat edinme sürecinde çevrenizin evladınıza vereceği tepkiler de oldukça önemlidir. Sizin ailenize kan bağı ile olmasa da kalp bağı ile katılan bir birey olduğunu kabullenmeleri ona bir başkasının çocuğu gözü ile bakmamaları gerekmektedir.

Bir evladı olmasını isteyen ve gerekli imkanlara sahip olduğunu düşünen herkesin yapabileceği bu iyilik ve merhamet dolu hareket pek çok çocuğun geleceğine ışık olmaktadır. Paylaşacak eviniz, sevginiz, hayatınız var ise sizler de çocuklara umut olabilir hayatlarının kahramanı olarak yaşamlarında yer alabilirsiniz.

Zora gelemeyen, bir başkası için maddi olanak sağlamayı istemeyen ve ailenin bir parçası olarak göremeyecek bireylerin ise bu gibi adımları atmaması gerekmektedir. Zorlu bir hayata sahip olan çocukların birer oyuncak olmadığı ve alınıp geri bırakılamayacağı bilincinde insanlar olmak zorundalıktır.

Bilinçli, sevgi dolu, ayrımcı olmayan insanlar olmak ve bir başkasının canını can olarak kabullenmek her insanın atmaya cesaret edemeyeceği bir adımdır.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst