Anne Gebelik Zehirlenmesi Nedir? Belirtileri Ve Sebepleri Nelerdir?

Gülsüm-Umut

Baby Community Member
Katılım
29 Haz 2017
Mesajlar
508
En iyi cevaplar
5
Tepki puanı
251
Puanları
63
Yaş
43
Konum
Ankara
Web Sitesi
www.bebekforum.net.tr
17576A0E-62E4-4D76-AAAD-DFB39F77BA44.jpeg

Gebelik zehirlenmesi, tıbbi ismiyle preeklampsi, 20’nci gebelik haftasından sonra görülen tansiyon yüksekliğine, idrarda protein kaçağının birlikteliğiyle oluşan bir hastalıktır.

Gebelik zehirlenmesinin sebebi bilinmiyor. Ancak; hastanın ilk gebeliği olması, ileri yaş gebeliği, önceki hamileliklerinde gebelik zehirlenmesi öyküsü, çoğul gebelik, obezite, kronik hipertansiyon gibi faktörler gebelik zehirlenmesine sebep olan risk etkenlerindendir.

Yüksek tansiyon, ödem, devamlı baş ağrısı, görme bozuklukları, karnın üst bölümünde ağrı, sırt ve mide ağrısı ve nefes darlığı gebelik zehirlenmesinin bulguları arasında gösterilir.

Gebelik zehirlenmesi (Preeklampsi) nedir?

Halk arasında gebelik zehirlenmesi olarak bilinen preeklampsi hastalığı, 20’nci gebelik haftasından sonra görülen tansiyon yüksekliğine, idrarda protein kaçağının (proteinüri) birleşimiyle meydana gelen hastalıktır.

Gebelik zehirlenmesi (Preeklampsi) belirtileri nelerdir?

Gebelik zehirlenmesinin belirtileri şunlardır:

Tansiyon yüksekliği: Daha önce normal kan basıncına sahip bir kadında 20’nci gebelik haftasından sonra ortaya çıkan sistolik 140 mmHg ve /veya diastolik 90 mmHg ve üzeri ölçülen kan basıncı saptanır.

Ödem: Protein kaybına bağlı olarak vücutta özellikle bacaklarda artan şekilde yaygın ödem çok rastlanır. Artan kan basıncı ve ödem nedeniyle gebede;

 • Uzun ciddi baş ağrısı,
 • Göz önünde uçuşmalar, bulanık görme, ışığa hassasiyet gibi görme bozuklukları,
 • Karnın üst bölümünde ağrı, sırt ağrısı, mide ağrısı,
 • Yeni başlangıçlı nefes darlığı,
 • Mental durumda değişiklikler,
 • Bilinç bulanıklığı gözlenebilir.

Gebelik zehirlenmesi (Preeklampsi) sebepleri ve risk unsurları nelerdir?

Gebelik zehirlenmesinin sebebi tam olarak bilinmemektedir. Ancak, annenin gebeliğe adaptasyonu esnasında oluşması gereken damarlanma değişikliklerinin aksine, damar içerisinde tahribatlanmalar ve bu tahribatlanmaya ikincil olarak salgılanan maddeler nedeniyle damarlarda daralmanın olması ve kan akımında direnç oluşturması gebelik zehirlenmesine sebep olabilir.

Damar tahribatlanmasına ikincil olarak böbrek damarlarında tahribatlanmalar ve idrarda protein kaçağı gözlenir. Yine damarsal tesirler dolayısıyla akciğer ödemi, baş ağrısı, bulanık görme gibi belirtiler verir. Fetusta ise artan kan akımı direncinden dolayı, gelişme geriliği ve oligohidramnios (su miktarında azalma) gözlenebilir.

Bu bozulmuş mekanizmanın oluşmasında genetik yatkınlık başta olmak üzere çeşitli risk faktörleri söz konusudur.

Gebelik zehirlenmesine neden olabilecek risk faktörleri şunlardır:

 • Hastanın ilk gebeliği olması: Kesin nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte babadan gelen antijenlere karşı yüksek duyarlılığın olması kabul gören kuramlardan birisidir
 • 40 yaş veya üzerinde olmak: İleri yaş gebeliklerde kronik rahatsızlıklar ve beraberinde ek risk etmenleri gelişebilir. Bu nedenle 40 yaş veya üzerindeki gebelerde hamilelik zehirlenmesi görülme olasılığı artmaktadır.
 • Önceki gebelikte preeklampsi yani gebelik zehirlenmesi yaşamak: Önceki gebeliklerinde preeklampsi yaşamış hastaların daha önce böyle bir hikayesi olmayan hastalara göre preeklampsi geçirme ihtimali yaklaşık sekiz kat artmaktadır.
 • Obezite: Gebelik öncesinde vücut kitle indeksi 25 ve üzeri olan hastalarda vücut yüzey ölçümüne düşen her 5-7 kiloluk artışta hamilelik zehirlenmesi tehlikesi artmaktadır.
 • Çoğul gebelikler: Anne karnındaki fetüs sayısının artışı preeklampsi tehlikesini artırır.
Ayrıca;

 • Kronik hipertansiyon,
 • Vasküler ve bağ dokusu rahatsızlıkları,
 • Kronik böbrek hastalıkları da gebelik zehirlenmesine neden olabilecek risk faktörlerindendir.

Gebelik zehirlenmesi (Preeklampsi) genellikle kimlerde ortaya çıkar?

Gebelik zehirlenmesi, risk faktörü altında olan kişilerde özellikle gözlenebildiği gibi, nadir de olsa risk faktörü olmayan hamileliklerde de gözlenebilir. Tüm dünyadaki hamileliklerin yaklaşık yüzde 5‘ inde gebelik zehirlenmesi gözlenmektedir.

Gebelik zehirlenmesi (Preeklampsi) hangi komplikasyonlara neden olur?

Gebelik zehirlenmesinde ortaya çıkan damar tahribatı tüm organları etkileyerek yaygın değişikliklere sebep olur.

Gebelik zehirlenmesinin en erken belirtisi kan basıncındaki değişikliklerdir. Tansiyon yüksekliği zamanla artar 140/90 ≤ seviyesine ulaşır. Ayrıca, damar geçirgenliğin artışına bağlı olarak yaygın ödem gözlenir. Yine damarsal değişikliklere bağlı oluşan baş ağrıları, şiddetli ve ağrı kesicilere düşük yanıt veren cinsdedir.

Gözdeki damarsal değişikliklere bağlı gözde ışık çakması şeklinde uçuşmalar olarak tanımlanan görüntü bozuklukları ya da görme alanı ziyanları yaşanabilir. Reflekslerde artış gözlenir. Damarsal tahribatlanmalar ve hipertansiyon birleştiğinde ileri hadiselerde nöbet ve felçlere yol açabilir

Akciğer ödemi ve idrar çıkışında azalma hamilelik zehirlenmesinde ortaya çıkan diğer komplikasyonlardır

Fetal kanlanmanın bozuk olması ve plasenta damarlarındaki kan akımındaki direnç dolayısıyla bebekte gelişme geriliği ve amniyotik sıvı miktarında azalma izlenebilir. Ancak preeklampsi, hamileliğin sonlarında doğru gelişmiş ise bu bulgular izlenmeyebilir. Nadir durumlarda ve şiddetli preeklampsi varlığında plasenta dekolmanı (ayrılması) bebeğin hayatını tehdit eden nadir bir durumdur.

Gebelik zehirlenmesi (Preeklampsi) tanısı nasıl konur?

Gebelik zehirlenmesi tanısında klinik olarak kan basıncı (tansiyon yüksekliği) ölçümlenir. Sistolik 140 mmHg ve /veya diastolik 90 mmHg ve üzeri ölçülen kan basıncı izlenir.

Klinik kuşku olan olgularda 24 saatlik idrarda protein ölçümünde 300 mg ve üzerinde protein miktarı saptanması gebelik zehirlenmesi tanısını doğrular. Ölçüm yapılamayan merkezlerde rutin idrar tetkikinde ++ pozitif protein tespit edilmesi olarak değerlendirilebilir.

Serum kreatinin seviyesinde yükselme (1.1 mg/dl üzerindeki değerler) ve karaciğer enzimlerinde yükselme görülmesi de gebelik zehirlenmesi tanısında önemlidir. Ayrıca, damar hasarına bağlı ‘trombosit’ adı verilen pıhtılaşma hücrelerinin sayısında azalma izlenir. İlerleyen/şiddetli vakalarda bu durum daha yoğundur.

Gebelik zehirlenmesi (Preeklampsi) nasıl tedavi edilir?

Gebelik zehirlenmesi tedavisinde öncelikli hedef, bebeğin sağlıkla doğumunu sağlayacak süreye kadar kan basıncını kontrol altına almaktır. Bu nedenle anneye, antihipertansif ilaç (yüksek kan basıncını tedavi etmek için kullanılan ilaçlar) tedavisi başlanır.

Erken doğum riski mevcutsa, bebeğin akciğer gelişimini sağlamak amacıyla kortikosteroid iyileştirme tedavisi uygulanır.

Bebek, anne karnındaki gelişimi ve sağlığı açısından monitorize edilmeli ve yakından izlenmelidir.

Tedaviye yanıt alınamıyor ya da klinik bulgularda kötüleşme mevcut ise, 34 haftadan sonra mutlaka doğum planlanmalıdır. 24 ila 34’üncü hamilelik haftaları arasındaysa anne ve bebeğin durumuna göre karar verilmelidir. Neticede bu hastalığın nihai tedavisi doğum ile hamileliğin müdahale edilerek bitirilmesidir.
 
Üst