Gülsüm-Umut

Bebek Forum Üyesi
BF Member
Katılım
29 Haz 2017
Mesajlar
422
En iyi cevaplar
3
Puanları
43
Yaş
42
Konum
Ankara
A95A8BE0-7CEE-4413-AAED-D36D845785D5.jpg


İlk hamileliğinizse veya değilse bile, şişmiş karnınızın ne zaman bebek yumrusuna dönüşeceğini ve hamileliğinizin ortaya çıkmaya başlayacağını merak ediyor olabilirsiniz. Kısa cevap: Birkaç nedenden dolayı herkes için farklı olabilir.

Hamilelikte ne zaman görünmeye başlarsınız?

İlk kez anne olacaklar genellikle 12 ila 18 hafta arasında göstermeye başlarlar. İlk çocuklarını bekleyen kadınların çoğu, 12 ila 18 hafta arasında göstermeye başladıklarını söyledi, bunu çok yakından izleyenler, şişliklerinin 18 ila 24 hafta arasında ortaya çıktığını söyledi.

Her kadın ve her bebek yumfarklıdır ve "göstermeye" başlayacağınız kesin bir zaman yoktur, bu da büyüyen rahminiz kasık kemiğinin üzerinde genişlemeye başladığında olan şeydir. Bu genellikle yaklaşık 12 haftalık hamileyken başlar; ondan önce, rahim pelvis içinde kalır ve genellikle görünmez.

Hamileliğinizin 12. haftasında bile, karnınızda görmeye başladığınız herhangi bir "yumru" aslında sadece eskiden pelvisinizde olan, şimdi karnınızda daha yükseğe doğru itilen bağırsaklarınızdır. "Gösterme", karnınızın daha dolgun görünmesiyle başlar ve günün sonunda kendinizi pantolonunuzun düğmelerini açmaya ihtiyaç duyarken bulursunuz. Oradan, birkaç hafta içinde belirgin bir şekilde uterus şeklinde bir yumru görünecektir.

Nasıl ve ne zaman göstermeye başladığınızda çeşitli faktörler rol oynar:


Vücut şekliniz ve bedeniniz. Daha kısa boylu kadınlar, uzun boylu kadınlardan daha erken görünmeye başlayabilir ve daha zayıf kadınlar, büyük beden kadınlardan önce belirgin bir bebek yumruğu görebilir.
Çekirdek kaslarınız. Zayıf çekirdek kasları olan kadınlar, daha güçlü bir olanlardan daha erken göstermeye başlayabilir.
Rahminizin konumu.
Bunun ilk hamileliğiniz olup olmadığı. Halihazırda hamile olan anneler, rahim ve karın kasları daha önceki bir hamilelikten gergin olduğu için genellikle ikinci hamileliklerini daha erken göstermeye başlarlar.
Bazen, ilk üç aylık dönemin erken döneminde ortaya çıktığınızı düşünebilirsiniz, ancak bu büyük olasılıkla hamilelikte şişkinlik, pantolonunuzu daha sıkı hale getirebilecek bir şişliktir. Şişkinlik, gaz ve kabızlık ile birlikte hamileliğin erken belirtilerinden biridir.


Hamilelik şişkinliğini göstermeye başlamadıysam endişelenmeli miyim?

Henüz göstermeye başlamadıysanız ve hamile görünmediğinizi hissediyorsanız endişelenmeyin. Ne kadar hamile göründüğünüze katkıda bulunabilecek bir dizi tamamen normal faktör vardır. Geç göstermeniz otomatik olarak bebeğinizin çok küçük olduğu anlamına gelmez. İkinci üç aylık dönemde, kadın doğum uzmanı veya ebe, bebeğinizin büyümesini izlemek için basen yüksekliğinizi izlemeye başlayacak ve herhangi bir endişeniz varsa, ilerlemeyi kontrol etmek için bir ultrason yapacaklar. Gebelik yaşı için beklenenden daha küçük olan bebekler, iyi olduklarından emin olmak için sık sık izlenir.
 
Üst