Neler Yeni

Bebek, Prematüre Bebek, Tüp Bebek, Doğum, Çocuk - Bebek Forum

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konu oluşturabilir, mevcut konulara cevap gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajlaşma programınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsiz, ne bekliyorsunuz?

Soru sorun

Forumdan Soru Sorun ve Yanıt Alın

Cevap

Soruları Cevaplayın ve Konunuzda Uzman Olun

Deneyimli Ebeveynler Sorularınızı Cevaplamaya Hazır

Deneyimli Ebeveynler Sorularınızı Cevaplamaya Hazır

Bebek / Bilgi Hamilelikte Bebek Gelişim Sürecini Desteklemek

Uzman Editor

Üye
Üye
Emektar Üye
252
37
28
Katılım
28 Mar 2018
Yaş
33
Konum
İzmir
Hamilelikte bebek, annenin ve babanın heyecanını oldukça fazla derecede arttırmaktadır. Buna bağlı olarak ebeveynlerin doktor tavsiyelerine uyması gerekiyor ve elbette bireysel olarak yapılan araştırmalar gereklilik göstermektedir.

Hamilelikte bebek gelişim sürecini desteklemek, belirli dönemlere göre sınıflandırılmalıdır ve en önemlisi anne psikolojisidir. Bununla beraber beslenmenin de etkili olacağı hamilelik döneminde anneyle bebek arasında farklı bir iletişim vardır, hislerin ön plana çıktığı süreçte hanımefendiler fazlasıyla hassastır. Babaların ve hamile bayanların yanında duran aile yakınlarının dikkat etmesi gereken belirli kurallar vardır. Anne gebe olduğunu öğrendiği andan itibaren çift canlı olmanın verdiği hassasiyeti takınır ve bilinçli kişilerin yönlendirmesini dikkate almalıdır.

Hamilelikte Bebek Gelişim Sürecini Desteklemek.jpg

Anne karnındayken bebek gelişim, beslenmeye ve egzersizlere bağlı olarak nitelendirilmektedir. Lakin annenin dikkatli olması gereken bir diğer kıstas ise çevresel etkenlerdir ve hassas ruh halini psikolojik açıdan destekleyecek motivasyon unsurlarına ihtiyaç duyar. Oldukça kırılgan olurlar, elbette eşlerin büyük desteklerine ihtiyaçlarına olduğu gibi şımartılmayı hak ettikleri dönemde olumsuz davranışlardan uzak durmalıdırlar.

Hamilelikte bebek gelişimini olumlu etkileyen faktörler nelerdir?

Hamilelikte bebek gelişimi olumlu etkileyen faktörler;

Hamilelikte bebek gelişimini olumlu etkileyen faktörler nelerdir.jpg

 • Ev ortamındaki huzur ve buna bağlı olarak stressiz sürecin ilerleyişi,
 • Sağlıklı beslenmek, (vitaminler, proteinler ve en önemlisi omega 3 bakımından zengin yiyecekleri düzenli tüketmek)
 • Hamile olan annenin yaşadığın evin düzenli olarak temizlenmesi, havalandırılması ve hijyenik tutulması,
 • Hamilelikte bebek gelişimine zarar vermeyecek ve anneyi çok yormayacak şekilde yapılan egzersizler,
 • Önyargılardan kurtulmak ve doğum öncesi sendromları azaltmak için gerekli bilgileri uzman kişilerden edinmek, (internet siteleri, kitaplar, dergiler ve farklı mecralardan yapılan araştırmalarında etkisinin olacağı göz ardı edilmemeli)
 • Doktor kontrollerini yaptırmak ve düzenli hale getirmek, (tek bir doktora bağlı kalınmamasında yarar var, hassas ve sıkıntılı gebelikler için bu madde daha da önem arz eder)
 • Bebek forum sitesi ve buna benzer platformlardaki annelerle paylaşılan tüm sorunlar, deneyim sahibi olan çocuk ebeveynlerinin yanıtlarıyla yaşanmışlıklara dayalı çözümler üretilir.
Hamilelikte bebek gelişimini olumsuz etkileyen faktörler nelerdir?

Hamilelikte bebek gelişimini olumsuz etkileyen faktörler;

Hamilelikte bebek gelişimini olumlu etkileyen faktörler nelerdir.jpg

 • Hijyenik olmayan ortamda yaşamak ve hijyene gereken önemi vermemek,
 • Sağlıksız beslenmek, (karbondihrat ağırlıklı ve yağlı besinler tüketmek. Ayrıca bir çok anne ve babanın dikkat etmesi gereken bir diğer unsur ise, hamile kişinin çok yerse bebeğe daha fazla etki edeceğini düşünmeleridir, buna bağlı olarak annenin aldığı fazla kilolar ve besinler bebeğe kötü etki eder)
 • Stresli ortamda gebeliği yaşamak, (aile içi kavga – şiddet, yüksek sesi ortamlar, gebelikteki konsantrasyonu bozacak şekilde yaşanan olumsuz faktörler)
 • Panik yapmak, (bilinçsiz kişilerden yardım almak, gebelik sürecini destekleyici araştırmalar yapmamak ve kitaplar okumamak paniğin başlıca sebepleridir)
 • Düzenli doktor kontrolüne gitmemek (bebeğin doğum sürecine kadar olan zamanı anne karnında geçirdiği için gözle görülemeyecek sağlık ve diğer kontrolleri yaptırmamak)
 • Hamilelik ve bebek siteleri içerisinde yapılan paylaşımları takip etmemek (deneyim sahibi ebeveynlerin doğum öncesi ve sonrası hakkında yazdıkları yazıları okumak insanı bilinçlendirir, lakin bu tarzdaki araştırmaların yapılmaması bilinçsizliği tetiklemekte)
“Doğum öncesi, doğum sonrası araştırmaları ve hamilelikte bebek gelişim sürecini desteklemek için en önemli zamandır.”

Bebekle iletişim anne karnında başlar ve kurulan bağ fazlasıyla muazzamdır. Bebeklerin gelişimine destek olan tüm detaylar iyi öğrenilmelidir, aynı zamanda düzenli doktor kontrollerinin eksik edilmemesiyle beraber yapılan kontrollerin sonuçlarına göre hareket edilmelidir.

Bilinçli anne ve baba olmak hamilelikte bebek gelişmesine destek olmakla başlar. Atılan ufak adımlar asla küçümsenmemeli, anne sağlığının ve bebek sağlığının desteklenmesiyle beraber kazanılan bilinç, bebeğin gelişim sürecini önemli ölçüde pozitif hale getirir.
 

birbaba

Üye
Üye
24
15
3
Katılım
30 Haz 2019
Yaş
42
Konum
Alanya
Hamilelikte bebek gelişimi ile alakalı yazınızı okudum. Özellikle hamilelikte bebek gelişimini olumsuz yönde etkileyen faktörler konusu çok dikkatli olunması gerekmektedir. Benim çok dikkatimi çekti. Teşekkürler @Uzman Editor aydınlatıcı yazılarınızın devamını bekliyoruz. En azından ben bekliyorum.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst