Anne HAMİLELİKTE KARIMIN AYAKLARI YANIYOR

birbaba

Bebek Forum Üyesi
BF Member
Katılım
30 Haz 2019
Mesajlar
109
En iyi cevaplar
0
Puanları
28
Yaş
44
Konum
Alanya
hamilelikte ayak yanması.jpg

Hamilelik döneminde, kadınlar birçok değişim geçirirler ve geçirdikleri bu değişiklikler çoğu zaman hormonlardan kaynaklı rahatsızlık verici değişimlerdir.

Gebelik döneminde ayak yanması da bayanların sıkça başına gelen durumlardan biridir. Bu durumun nedeni, hamilelikte alınan kilolardan ve hormonal değişimden dolayı ayakların yapısında değişikler meydana gelmesidir.

Annelik, hem oldukça zor hem de çok güzel duygudur. Çekilen bütün zahmetler bebek kucağınıza geldiğinde bitecektir.

Çekilen çilelerin başlangıcında da hormonlardan kaynaklanan sıkıntılar gelir. Hamilelikte ayak yanması da bunlardan biridir. Belki de hayatınız boyunca ayaklarınızın devamlı üşüyen biri olabilirsiniz. Ama yine de hamilelik döneminde ayak yanması şikayetiniz olabilir.

Ayak tabanının ve avuç içlerinin yanması, genel olarak bütün hamile annelerin şikayetleridir.

Hamilelikte Ayak Yanmasının Nedenleri :

Gebelik döneminde ayak yanması şikayetinin birden fazla nedeni olabilir. Ancak ayak yanması şikayetinizin temel sorunun hamilelik olduğuna güvenilir olmalısınız.

Gebelikten kaynaklı ayak yanması şikayeti çok büyük önem taşımayan, olağan bir konum olsa da eğer hamilelik öncesinde de bu şikayetleriniz mevcutsa ne olursa olsun bir nöroloğa danışmayı dikkatsizlik etmeyin.

Gebelik Kaynaklı Ayak Yanması Şikayetinin Nedenleri:
Hormonlardaki Artış
Hamilelik döneminde, hanım bedenindeki birçok hormon seviyesi değişmiş olur. Östrojen, HCG, progesteron, MSH, oksitosin gibi hormonlar, hamilelik döneminde değişikliğe uğrayan hormonların başlangıcında gelirler.

Gebelik döneminde anne adaylarının yaşamış olduğu değişimlerin temel sebebi bu hormonların seviyelerinde gerçekleşen değişimlerdir.

Hamileliğinizin sonlanmasıyla beraber, hormonlarınız da dengelenmeye başlamış olacak ve hormonlarınızdan kaynaklanan tüm şikayetleriniz azalarak yok olacaktır.

Yaşadığınız sıkıntıların yalnızca bir dönem olduğunu unutmayıp bebeğinize kavuşmanın hayaliyle bu periyodu daha huzurlu atlatabilirsiniz.

Gestasyonel Diyabeti
Yalnızca gebelik döneminde ortaya çıkan bir diyabet rahatsızlığıdır. Bu rahatsızlığın emarelerinden bir tanesi de ayak yanmasıdır.

Yani gestasyonel diyabetiniz var ise bu rahatsızlık ayak tabanlarınızın yanmasına sebep olabilir.

Vitamin ve Magnezyum Eksikliği
Anne adaylarının unutmaması gereken en önemli şey sağlıklı beslenmeleri gerektiğidir. Hem karnınızdaki bebeğiniz bununla birlikte kendiniz için, ihtiyaç duyduğunuz tüm vitamin ve mineralleri almalısınız.

Özellikle B12, B16 ve D vitaminlerinin eksikliğini yaşayan anne adayları ayak yanması şikayetinde bulunurlar. Aynı şekilde vitamin eksikliğinin yanı sıra vücudun ihtiyacı olan magnezyum miktarına da dikkat edilmelidir.

Magnezyum eksikliği de ayak yanmalarına sebep olan bir durumdur. Eğer bu rahatsızlığınızın temel nedeni vitamin eksikliği ise doktorunuza danışarak takviye vitamin alabilirsiniz.

Hipotiroidi
Bir tiroit bezi hastalığı olan hipotiroidi rahatsızlığına haiz anne adaylarının vücutlarında, tiroit bezinin üretmesi gereken hormonları üretmemesinden kaynaklı olarak avuç içlerinde ve ayak tabanlarında yanmalar meydana gelir.

Böyle bir durumla karşı karşıyaysanız en etkili çözüm için doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Böbrek Rahatsızlıkları
Gebelik döneminde yaşadığınız el ve ayak yanmaları, böbreklerinizdeki problemlerden de kaynaklanıyor olabilir. Kandaki toksik madde birikimi el ve ayak yanması problemini de bununla beraber getirir.

Kilo Artışına Bağlı Düz Taban Oluşumu
Gebelikle birlikte kg artışına bağlı olarak anne adaylarının ayak yapılarında değişiklik meydana gelebilir.

Ayak tabanındaki kavisin çökme ve ayak tabanının düzleşmesi durumunda, anne adaylarının ayak yanması şikayetinde bulunduğu görülür. Bu durumun en faal çözümü uzun süre ayakta kalmamak ve olası olduğunca ayaklarınızı dinlendirmektir.
Ayak Mantarı
Ayaklarınızda son dönemlerde meydana gelen yanma, kaşıntı, döküntü şeklinde olumsuz değişikliklerden şikayetçiyseniz vakit kaybetmeden bir tedaviye başlamalısınız.

Ayak mantarı, standart yaşam kalitenizi düşüren ve ayaklarınızda yanma şikayetine sebep olan bir rahatsızlıktır.

Doktorunuzla birlikte size en uygun tedaviyi bulup bu şikayetinizden kurtulabilirsiniz.

Ödem
Vücudunuzda ödem birikmesi sonucu da ayaklarınızda yanmalar oluşabilir.

Hamilelik döneminde kan akışınızı düzenleyen ve ödem oluşumunu engellemiş olan varis çoraplarını kullanmanızı öneririz. Bu dönemde bilhassa dar kıyafetler tercih etmemelisiniz.

Kendinizi en huzurlu nasıl hissediyorsanız mümkün olduğunca o kıyafetlerinizi kullanmalısınız.

Kan Basıncının Yükselmesi
Hamilelik döneminde kan hacminizin artış göstermesi oldukca normal bir durumdur. Yaklaşık olarak hanımefendilerin kan hacmi yüzde 40 oranında artar. Bu vaziyet da eller ve ayaklara kan akışının artmasına niçin olur ve ayak yanması şikayetinin nedeni de bu olabilir.

Vücudumuzun uğradığı bu değişimler, birtakım problemleri de bununla beraber getirir. Kan kütlesinin artması da ayak yanması ve bitkinlik gibi sıkıntılara yol açabilir.

Stres ve Depresyon
Özellikle bu dönemde kendinizi en oldukça korumanız ihtiyaç duyulan şey strestir. Gereksiz yere strese girmek hem kendi sağlığınız bununla birlikte bebeğinizin sağlığı için zararlıdır.

Stres ve depresyon da ayak yanması şikayetlerinin sebeplerinden biridir. Yaşadığınız duygu değişimlerine ayak uydurmanın fazlaca zor bulunduğunu biliyoruz. Ama olabildiğince kendinizi üzücü ve stresli ortamlardan uzak tutmaya çalışmalısınız.
Gebeliğin Hangi Döneminde Ayak Yanması Şikayeti Artar?
Ayak yanması şikayetinin hangi dönemde ortaya çıkmış olduğu aslına bakarsak bu rahatsızlığın temel sebebinin ne olduğuna bağlıdır. Örneğin rahatsızlığınızın temel sebebi hormonal değişimler nedeniyle ise gebeliğinizin ilk 3 ayında bu rahatsızlığı yaşayabilirsiniz.

Ancak eğer kg artışı nedeniyle ortaya çıkan bir hastalık laf konusuysa üçüncü trimester dönemde daha oldukça yanma hissedersiniz.

Ancak bilmeniz ihtiyaç duyulan en mühim şey, bu rahatsızlığın geçici olduğu ve hamileliğiniz sonlanmasından birkaç hafta sonrasında eski halinize geleceğinizdir.

Eğer doğum sonrası bu şikayetleriniz devam ederse vakit kaybetmeden doktorunuza danışmanız gerekir. Böyle bir vaziyet yaşarsanız ihmal etmeden önlem alın.
 

blues

BeBeKFoRuM YöNeTiM EKiBi
Yönetici
Administrators
Super Moderators
Moderating
BF Member
Katılım
28 Haz 2017
Mesajlar
155
En iyi cevaplar
0
Puanları
28
Yaş
45
Konum
Ankara
Evet benim eşimde de oldu ayak yanması hatta el ayak şişmesi vs. İki bebeğimde de aynı benzer şikayetler gördük.
 

birbaba

Bebek Forum Üyesi
BF Member
Katılım
30 Haz 2019
Mesajlar
109
En iyi cevaplar
0
Puanları
28
Yaş
44
Konum
Alanya
Benim eşim şu an yaşıyor ayak yanmasını... :(
 
Üst