Neler Yeni

Bebek Forum - Bebek, Prematüre Bebek, Tüp Bebek, Doğum, Çocuk

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konu oluşturabilir, mevcut konulara cevap gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajlaşma programınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsiz, ne bekliyorsunuz?

Soru sorun

Forumdan Soru Sorun ve Yanıt Alın

Cevap

Soruları Cevaplayın ve Konunuzda Uzman Olun

Deneyimli Ebeveynler Sorularınızı Cevaplamaya Hazır

Deneyimli Ebeveynler Sorularınızı Cevaplamaya Hazır

Bebek Hastalıkları Hiperbilirubinemi Ya Da Bilinen Adıyla Sarılık

birbaba

Bebek Forum Üyesi
Bebek Forum Üyesi
Katılım
30 Haz 2019
Mesajlar
56
En iyi cevaplar
0
Tepki puanı
49
Puanları
18
Yaş
42
Konum
Alanya


Öncelikle Bilirubin nedir?

Bilirubin karaciğerde olan sarı-turuncu renkte bir pigmenttir. Alyuvarların yıkılması ile elde edilen bilirubin vücudun dışına çoğunlukla dışkı yoluyla atılır. Bunun için de yeterli beslenme ve dışkılama gerekmektedir.

Bebek anne karnındayken farklı bir alyuvar yapısına sahiptir, doğumdan sonra alyuvar yapıları yetişkin hale geçmeye çalışır. Bebek alyuvar yapılarının yıkımı karaciğerde gerçekleşir, alyuvarlar demir ve bilirubin olarak ikiye ayrılırken demir kullanmak üzere depo edilir ve bilirubin atılmak üzere safra kesesine gönderilir.

Bilirubin nasıl dışarı atılır?

Safraya gönderilen bilirubin bebeğin emmesi sonucunda bağırsaklara gönderilerek vücuttan dışarı atılır. Bazen kana karışan bilirubin idrar yoluyla da vücuttan atılabilir. Kana geçen bilirubin bebeklerin hafif sarı-turuncu gözükmesine neden olur, lakin bu ciddi bir şey değildir ve 48-72 saat içinde kaybolması beklenir.

Bilirubin ne zaman ciddidir?

48-72 saatten fazla süren sarılık bebeğin yeterli beslenemediğini, idrar yapma ya da dışkılama sorunu olduğunu, anne ve bebeğin kan gruplarındaki farklılığın bebeği etkilediğini gösterebilir. Yapılan kan testleri veya yeni çıkan cihazlar yardımı ile bilirubin seviyesine bakılan bebeğe ışık (foton) tedavi verilebilir.

Foton Tedavi nedir?

Güneş ışığının bilirubini vücuttan atmaya yardımcı olduğu bilindikten beri bebekler Güneş ışığını alan yerlerde yatırılmaya başlansa da bazı bebeklerin durumunun ciddi olması sonucu Güneş'i taklit eden makineler ortaya çıkmıştır. Hastane ortamında verilen ışın ile bebeğin vücudundaki fazla bilirubin atılmaya çalışılır.

Tedavi alınırken:

* Bebeği mümkün olduğunca hareket ettirerek tüm vücuduna ışının gelmesi sağlanmalı,
* Narin cildinin kurumasını önlemek için az sürelerde belirtilen miktarlarda yapılmalı,
* Bebeğin cildini nemlendirmeli,
* Tedavi sırasında beslenmeye özellikle dikkat edilmelidir.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst