Konu Dışı İdeal Diyet Listesi Nasıl Oluşturulur?

Konu Dışı

Gülsüm-Umut

Baby Community Member
En iyi cevaplar
5
Web Sitesi
www.bebekforum.net.tr
Yaz ayları yavaş yavaş yaklaşırken özellikle bayanlar için fazla kilolar tekrar endişe yaratmaya başladı. İdeal kiloya ulaşmak ve daha sağlıklı olmak için dikkat edilmesi gereken bir çok konu var. Unutmamak gerekir ki iyi bir diyet sadece iyi bir liste demek değildir. Tamamıyla bir hayat felsefesidir.

Profesyonel Danışman; Öncelikle profesyonel bir diyet listesi edinmek isteyen ve profesyonel bir danışmanlık hizmeti almak isteyen kişiler hastanelerde veya özel merkezlerde çalışmakta olan diyetisyenlere başvurmalıdırlar. Onlar kişinin kan değerlerini varsa sahip olduğu hastalıkları yani bireysel farklılıkları göz önünde bulundurarak danışanlarına sağlıklı diyet listeleri hazırlarlar.

Dikkat edilecek püf noktalar; Profesyonel bir hizmet almanın yanı sıra kişinin uygun diyet listesi hazırlama ve kilo verme konusunda dikkat etmesi gereken püf noktalar şu şekildedir:

Öncelikle diyette en önemli unsurlardan biri kişinin uyku düzeninin olmasıdır. Uyku insan vücudunda kilo alıp vermede önemli bir etkendir. İkinci olarak günlük besin tüketim kaydı tutulması gerekir. Kişi haftalık olarak neler tükettiğini kontrol etmesi gereklidir. Üçüncü ve en önemli hususlardan birisi diyet listesinin karbonhidrat değil de protein ağırlıklı olmasıdır. Çünkü diyette öncelikli amaç vücudun fazla yağlarını kaybetmektir. Ancak protein ağırlıklı beslenilmezse kas kaybı da yaşanır. Bu da kişiler için ilerleyen yaşlarda tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Eğer diyet listesinde karbonhidrat ağırlıklı besinler gerektiğinden fazla yer almazsa özellikle bayanlarda sıkça rastlanan tatlı krizi gibi diyet için hayli engelleyici durumlar da daha az yaşanır.

Unutmamak gerekir ki yemekten sonra gelen tatlı isteği o öğünde ne yenildiğiyle yakın ilişkilidir. Ayrıca tatlı krizini ketleyici bir diğer önlem de günlük tüketilen suyun içine bir adet kabuk tarçın atmaktır. Tarçın kan şekerini düzenleyerek kişideki iştahı ve tatlı isteğini baskılar. Son olarak sağlıklı bir diyet listesinin yanında kişinin günlük olarak atmış olduğu en az 5000 adım kilo vermede yardımcıdır. Artık rahatlıkla akıllı telefonlara indirilebilecek adım sayar uygulamalarıyla günlük kaç adım atıldığını kontrol etmek hiç de zor değil !