Tüp Bebek / Bilgi Kadında İnfertilite Nedenleri

Gülsüm-Umut

Bebek Forum Üyesi
Bebek Forum Üyesi
Katılım
29 Haz 2017
Mesajlar
361
En iyi cevaplar
0
Puanları
28
Yaş
40
Konum
Ankara
Çevrimdışı
Fallop Tüplerine Ait Nedenler : Bir hamileliğin oluşabilmesi için vajinaya boşalan spermlerin rahim ağzı ve içini geçerek tüplerden yumurtaya ulaşması gerekir. Bu nedenle tüplerin açık olup olmadığı ve görevlerini yapıp yapmadığının kontrolü önemlidir. İstatistiksel olarak infertilite nedenlerinin % 35 ini tüplere ait bozukluklar oluşturur. HGS tetkiki tüplerde hasar veya tıkanıklığı göstermektedir.

Yumurtlama Problemleri : Düzensiz veya anormal yumurtlama kısırlığın % 5-25 ini oluşturur. Normal koşullarda bir kadında meydana gelen; her ay yumurtalıklardaki olgunlaşmamış yumurtalardan biri gelişip büyüyerek çatlar yumurtlama (ovulasyon) meydana gelir. Anovulasyon yumurtlamanın olmamasıdır. Anovulasyon adet düzensizlikleri ve infertilitenin en büyük nedenidir. Adet görüldüğü halde (ovulasyon) yumurtlama olmaya bilir.

Serviks Problemleri : Spermleri öldüren ya da etkisiz hale getiren salgılar (antikorlar) servikal mukusta, sperm yüzeyinde, serminal sıvıda veya her üçünde birden bulunabilir. Kadından alınan servikal mukus, erkekten elde edilen sperm ve çiftin ikisinden de alınan kan örnekleri bu antikorları saptamak amacıyla incelenir.

Rahim Kaynaklı İnfertilite : HSG İlaçlı rahim filmi rahim içi tüplerin durumunu göstermektedir. Adetin bitiminden sonraki bir hafta içerisinde ve yumurtlamadan önce yapılır. HSG çekilirken verilen radyoopak maddenin oluşturduğu basınç ile bazen tüplerde varolabilen mukus tıkaçları açılabilir. Bu nedenle HSG çekildikten sonra kendiliğinden gebelikler olabilir.

Karın Zarını İlgilendiren Problemler : Karın zarı faktör, üreme organlarının veya karın boşluğunun iç yüzeyini kaplayan zarın anomalileri ile ilgilidir. Bu durumda teşhis koymak için laparoskopi kullanılır.

İzah Edilemeyen İnfertilite : Bazı infertil çiftlerde tüm testler normal bulunmaktadır. Çiftlerin bir çoğu infertilite nedenini ortaya çıkarabilmek amacıyla yoğun testlere maruz kalmaktadır. Fakat bilinen tüm test ve araştırmalara rağmen kısırlık nedenleri ortaya çıkarılamamış ise "izah edilemeyen infertilite" den söz edilir.

Yaş Faktörü : Yaş faktörünün etkisi büyüktür. Kadında 40 yaşından sonra genellikle gebelik olasılığı ileri derecede azalır.

Kaynak : 1- Anne ve Bebek Kitapları
2- Çeşitli Hastahane Tüp Bebek Broşürleri
 


Bebeğin Doğum Tarihi: 2021-01-10
Hamilelik Günü: 57 günü geride bıraktınız.
Hamilelik Trimester Dönemi: 8 haftayı geride bıraktınız ve şuan 1. Trimester dönemindesiniz.
Hamilelik Aşaması: Farkındalığınızı artırmak için aşağıdaki bilgileri okuyabilir ve doktorunuzdan detayları isteyebilirsiniz.
Bugün bebeğinizin kol gelişimi kritik dönemi sona erdi. Bebeğinizin kolları artık doğru yerinde ve
doğru oratısal boyutunda. Hala perde şeklinde olsada bebeğinizin el ve ayak parmakları belirginleşmeye
başladı. İkinci adet dönemini geçirmiş olmanız gerekiyor.

Sema Ergül

Bebek Forum Üyesi
Bebek Forum Üyesi
Katılım
5 Eki 2017
Mesajlar
65
En iyi cevaplar
0
Puanları
18
Çevrimdışı
Kadında hamile kalamama sebepleri nelerdir? Hangi hastalıklar ve patolojiler kısırlığa sebep olabilir? Gebe kalma şansını azaltan faktörler nedir?
Kısırlığa neden olan durumlar erkekte ve kadında eşit olarak saptanmaktadır bu nedenle kısırlık durumunda kadın ve erkeğin birlikte değerlendirilerek sebebin araştırılması gerekir.
 
Üst