Tüp Bebek Kadında Kısırlık

blues

BeBeKFoRuM YöNeTiM EKiBi
Yönetici
Administrators
Super Moderators
Moderating
BF Member
Katılım
28 Haz 2017
Mesajlar
126
En iyi cevaplar
0
Puanları
28
Yaş
45
Konum
Ankara
Kadınlarda da kısırlığın değişik nedenleri vardır. Genellikle, kadının gebe kaldığı halde, fetüs' ü doğuruncaya dek taşıyamaması kısırlığın bir işaretidir. Kadının normal kısırlık dönemleri de vardır. Örneğin, gebelik, emzirme döneminin başlangıcı, aybaşı kanamasından önceki ve sonraki kısır günler ve menopoz dönemi kadının normal kısırlıklarındandır.

Yumurtalık ve döl yatağı gelişmesindeki bozukluklar, yumurta kanalının yumurtanın geçişine elverişli olmaması, döl yatağında görülebilen çarpıklıklar, yumurtalık iltihapları, döl yatağı hastalıkları, frengi gibi kötü hastalıklar, vücut yapısındaki noksanlıklar, hormon bozuklukları ve psikolojik faktörler kısırlığın, ya da fetüs' ün zamanından önce düşmesinin başlıca nedenleridir. Dişi hücrelerdeki kromozom sayısının değişmesi de kısırlığı doğurabilir.

Bazı durumlarda dikkatli bir muayene ve teşhisle ortaya çıkarılan kısırlık nedenleri hormon tedavisiyle ya da ameliyatla giderilebilir.

Kadındaki kısırlık tedavisiyle giderilmezse, çocuk sahibi olmak isteyen bir ailenin, yetim bir çocuğu evlat edinmesi her zaman için mümkündür. Ayrıca, sağlıklı bir sperma hücresinin kısır olmayan kadın dişi hücresine aşılanması da söz konusu olabilir ve bugün için belirli koşullar altında böyle aşılamalar yapılabilmektedir. Ancak böyle bir aşılamanın çok çeşitli ve önemli sorunları ortaya çıkardığı unutulmamalıdır.

Kaynak : Anne ve Çocuk (Wechselberg/Puyn) ve Çeşitli Ebeveyn kitapları)
 
Üst