Neler Yeni

Bebek, Prematüre Bebek, Tüp Bebek, Doğum, Çocuk - Bebek Forum

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konu oluşturabilir, mevcut konulara cevap gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajlaşma programınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsiz, ne bekliyorsunuz?

Soru sorun

Forumdan Soru Sorun ve Yanıt Alın

Cevap

Soruları Cevaplayın ve Konunuzda Uzman Olun

Deneyimli Ebeveynler Sorularınızı Cevaplamaya Hazır

Deneyimli Ebeveynler Sorularınızı Cevaplamaya Hazır

Bebek Güvenliği Kış Aylarında Bebeklerin Giydirilmesine Dikkat Edin!

koyumavidijital

Üye
Üye
13
10
3
Katılım
9 Eki 2018
Yaş
44
Konum
ankara
Bebekler çok hassas bir yapıya sahip oldukları için aileler kış aşlarında fazla korumacı davranmaktadır. Hassas olmakta yarar olduğu gibi bebekler giydirilirken doğru şeyin yapıldığında da emin olunmalıdır. Bunun için kış aylarında bebeklerin giydirilmesine dikkat edin! Kış aylarında bebeklerin kalın kazak üzerine kaban giydirilerek dışarı çıkarıldığı çok sık görülen durumlar arasındadır. Oysa pediyatristler bu konuda aileleri uyarmaktadır. Bebekler gerek dış ortamda gerek iç ortamda doğru ısıda korunmalıdır. Çünkü ortam ısısına göre giydirilmediklerinde ya üşüyecek ya da terleyeceklerdir. Bu nedenle kış aylarında bebeklerin giydirilmesini dikkat edin, gereksiz kalın ya da çok ince giydirmeyin! Fazla korumacı değil, doğru müdahaleci davranın!

Dışarı Çıkarken Doğru Kıyafetler Tercih Edin

Soğuğa karşı korunması gerektiği gibi bebeklerin, fazla sıcaktan da korunması gerekmektedir. Bu nedenle ebeveynlere kış aylarında bebeklerin giydirilmesine dikkat edin, uyarısı sıklıkla yapılmaktadır. Özellikle dikkat edilmesi gereken şey ise bebeklerin birkaç kat giydirilmesi ve ortam ısısına göre üzerindeki kıyafetlerin çıkarılıp giydirilmesine karar verilmesidir. Kafe ya da AVM içinde vakit geçirilecekse bebeklerin iç mekanda üzerlerindeki mont ya da kaban mutlaka çıkarılmalıdır. Böylece terleyerek sonradan soğukta üşütmeleri engellenmiş olacaktır.

Kış aylarında bebeklerin giydirilmesine dikkat edin, uyarısı sadece kalın kıyafetler giydirilmesi gerektiği anlamına gelmemektedir. Aksine bebeklerin götürülecekleri ortamlara uygun şekilde giydirilmesi ve üşümemesinin yanında terlememesine de dikkat edilmesi istenmektedir. Terlerse bile üzerinin değiştirilmesi için yedek kıyafet taşınması gerektiği uzmanlar tarafından bildirilmektedir. Bebekleri araba içinde yine bir başka kapalı mekâna götürmek için sıkı sıkı ve çok kalın giydirmek bu sefer de huzursuz olmalarına yol açmaktadır. Bebek kıyafetleri genellikle pamuklu kumaştan tercih edilmelidir. Böylece ciltlerinin hava almaları sağlanacaktır.

Bebeğinizin Başını Koruyun

Soğuk havalarda bebeklerin kafaları ve kulakları korunması gereken bölgeler olarak belirtilmektedir. Bu nedenle dışarı çıkarken uzmanların kış aylarında bebeklerin giydirilmesine dikkat edin, uyarısı baş bölgesinin bere, atkı ve şapkalarla korunmasını içermektedir. Bebeklerin vücut ısılarını koruması herhangi bir bölgeden soğuk alarak üşütmemesi ve hastalanmaması için son derece önemlidir. Bu nedenle dışarı çıkılırken kafa bölgesi mutlaka bebekler için tasarlanmış kışlık şapkalarla korunmalıdır. Ayrıca kulakların da kapandığından emin olunması önemlidir. Kış aylarında bebeklerin giydirilmesine dikkat edin, uyarısı doğru şekilde dikkate alındığında bebeklerin hasta olmadıkları görülecektir. En azından hastalık soğuk algınlığı nedeniyle olmayacaktır. Kafaya takılan şapka ya da bere iç ortamda çıkarılarak bebeğin bunalması ve terlemesi engellenmelidir. Dışarı tekrar çıkılırken şapka ve bere ile kafa ve kulakların kapandığından emin olunması gerekmektedir.

Ayakların Korunması Son Derece Önemli

Soğuk havalarda özellikle de yağmur ve kar yağdığı dönemlerde yürüyen bebeklerin ayakkabılarının su almaması son derece önemlidir. Bu nedenle kış aylarında bebeklerin giydirilmesine dikkat edin, uyarısı ayakların korunmasını da kapsamaktadır. Sağlam ve su geçirmeyen bir kışlık ayakkabı, soğuk havalarda bebeklerin ayaklarının üşümesini önleyecektir. Böylece sağlıklı ve hastalık riskini en aza indirerek güzel bir kış geçirmek mümkün olacaktır. Kış aylarında bebeklerin giydirilmesine dikkat edin uyarısı onların baştan ayağa çok iyi ve kontrollü bir şekilde giydirilmesini ifade etmektedir. Soğuk almadıklarından emin olmak önemlidir. Ancak daha önce de bahsettiğimiz gibi gidilen iç ortamlarda da bebeklerin fazla kalın giyinmeden kaynaklı terlememesi gerekmektedir. Bunun için pamuklu ve birkaç kat üst üste giydirilen çok kalın olmayan kıyafetler, yeri geldiğinde bir kat eksiltilebilmektedir. Böylece bebek sıcak ortamda da ferah ve rahat olacaktır.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst