Baba Lohusalık Döneminde Anneye Yaklaşım ve Yapılması Gerekenler

Gülsüm-Umut

Bebek Forum Üyesi
BF Member
Katılım
29 Haz 2017
Mesajlar
369
En iyi cevaplar
1
Puanları
28
Yaş
40
Konum
Ankara
Lohusalık döneminde başta baba olmak üzere anne çevresindeki bütün bireyler anneye yardımı çok önemlidir.

Lohusalık döneminde anne çevresindeki bireylerin anneye yaklaşımı (özellikle baba) olabildiğince hoşgörülü ve çok sabırlı olmalıdır.

Babaların Anne yi pek fazla yormalarını hatta iş yükünü olabildiğince üzerine almalarını tavsiye ederim. Eğer iş bölümü yapıldıysa bebeğin altını değiştirmek, bebeği yıkamak, gazını çıkarmak gibi sorumlulukların yanında ev işlerini de babanın yapmasını tavsiye ederim.
Anneye kendini özel ve çok değerli olduğunu hissettirmelisiniz. Anne nin kendine zaman ayırmasına izin vermelisiniz. Annenin bebek ile ev arasında sıkışıp bunalıma girmesi önlenmelidir. Eşlerin zaman zaman bebeği ailelerine bırakıp dışarı çıkmasını ben önermem. Bebeğinizi bırakmamaya gayret gösterin. Biz bebeğimizi hiç bırakmadık... Ben zaten çalışıyordum ama annesi o bebeği hiç bırakmadı. O bebek sizin sevginize ilginize muhtaçtır. Ne yaparsanız bebekle yapın. Tabii ki lohusalık döneminde dışarı çıkmaya da pek sıcak bakmıyorum.

Annenin çevresinde ki herkes özellikle baba bu dönem anneye ayrıcalıklı davranmalı.. Yaptığı hatalar hoş görülmeli.. Şöyle söyleyeyim; Hamilelik döneminde anne vücudu ve hormonları tamamen doğuma kadar büyük bir değişime giriyor. Doğumdan sonra da aynı şekilde vücut hormonlar normal hale dönüyor. Normal hale dönerken de büyük bir değişim yaşıyor. Bu dönem çok hassas dönemdir. Özellikle babalar büyük dikkat, sabır, hoşgörü, fedakarlık, sorumluluk, koruma kollama ve anneye kendini değerli hissetmesini sağlamak beklenir. Lohusalık dönemi babaya çok büyük iş düşer. Babalar anneleri üzmeyin..
 


Bebeğin Doğum Tarihi: 2021-01-10
Hamilelik Günü: 200 günü geride bıraktınız.
Hamilelik Trimester Dönemi: 28 haftayı geride bıraktınız ve şuan 3. Trimester dönemindesiniz.
Hamilelik Aşaması: Farkındalığınızı artırmak için aşağıdaki bilgileri okuyabilir ve doktorunuzdan detayları isteyebilirsiniz.
Hamileliğin yirmisekizinci haftasında anne ve bebek arasında kan uyuşmazlığı varsa anneye kan uyuşmazlığı iğnesi (rh immunglobulin) yapılır. Doğum yaklaştığı için doğum hakkında ve bebek bakımı hakkında endişe ve merak taşıyan annelerin daha önce doğum yapmış güvendikleri yakınlarından tavsiyeler almaları daha sakin olmalarını sağlayacaktır. Ancak unutmayın ki etraftan alınan her bilgi doğru değildir, bunları profesyonel kaynaklardan teyit etmek faydalıdır.
Üst