Anne Lohusalık Nedir? Lohusa bakımı

Gülsüm-Umut

Bebek Forum Üyesi
BF Member
Katılım
29 Haz 2017
Mesajlar
369
En iyi cevaplar
1
Puanları
28
Yaş
40
Konum
Ankara
Lohusalık doğumdan sonraki kadının geçirdiği belli başlı aşamaları ifade eden terimdir. Bu aşamalar dünyada değişik kültürlerde değişik zamanları kapsar. Çin gibi dev doğum orana sahip ülkede lohusalık 1 ay yani 30 gün olarak kayda geçer. Avrupa kültürlerinde bu zaman 24 gün olarak kabul edilirken Türkiye’de lohusalık 40 gün olarak kabul edilir.

Bu dönem hem bebek hem de anne için oldukça tehlikeli olan bir dönemdir.


Hamilelik başlangıcından doğum zamanına kadar anne bedensel ve ruhsal açıdan pek çok değişiklikler geçirir. Örneğin hamilelik zamanında annenin hormonal yapısı çok ciddi değişiklikler sergiler. Bu değişikliklere bağlı olarak hamilenin bedeni de değişiklikler gösterir. Gebelikten sonra kadının rahmi 10-14 kat büyür ve bebeği hayatta tutacak şekilde gelişir. Ancak lohusalık zamanında anne bedeni hızla normale dönerek gebelik öncesi durumuna kavuşur.

Lohusalık Sorunları Nelerdir?

Bu dönemde annenin rahmi salgılar ve yapısal açıdan zayıflamıştır. Salgıların içeriği dışarıdan gelecek mikrobik hastalıkları desteklerken kan damarları kanamaya meyillidir. Hormonal sistem kohusalık dönemi boyunca tekrardan değişikliklere uğrayarak kendini düzenler. Bu dönemde en çok yeni doğum yapmış annenin ruhsal durumunda yaşanır.

 1. Rahim ağrıları,
 2. Rahim içi iltihaplı vakalar,
 3. Rahim içinden gelen kanlı sıvılar,
 4. Tansiyonda dengesizlikler,
 5. Annede titreme nöbetleri,
 6. Amniyon sıvısının kana karışması ve diğer dokuları tehdit etmesi,
 7. Rahim ve cinsel organın hassaslaşıp ağrı yapması,
 8. Gebelikten önce annede var olan sistemik hastalıkların şiddetini artırması,
 9. Kabızlık,
 10. Lohusalık humması,
 11. Ruhsal dengesizlikler,
 12. Annenin karakterinde önce görülmeyen dengesizlikler,
 13. Uyku bozuklukları,
 14. Kendini ve çocuğu suçlu görme(hissetme)
 15. Çeşitli görüntüler görme
Gibi sıkıntılar hamilelik sonrası dönemde görülebilir.

Lohusalık Sırasında Nelere Dikkat Edilmelidir.

Öncelikle doğum sonrasında annenin kesinlikle iyi takip edilmesi gerekmektedir. Özellikle yeni doğum yapmış kişinin kesinlikle yalnız bırakılmaması önem arz etmektedir. Yine bu annenin sağlık açısından kontrollerinin tam olarak yapılması gerekmektedir. Bu zamanlarda anne bebek sıvısına bağlı emboliye, lohusalık hummasına ve ruhsal dengesizliklere karşı iyi korunmalıdır.
Emboli dediğimiz olay amniyon sıvısının kana karışıp buradan diğer dokulara geçmesi ve bu dokularda harabiyete sebep olması olayıdır. Genellikle sonucunda ölüm meydana gelmektedir.
Lohusa humması doğumdan sonra ilk 1 gün içerisinde ortaya çıkan ateşli bir hastalıktır. Hastalık üreme organlarında, idrar yolu, idrar kesesi, böbrekler ve meme dokusundaki iltihabi vakalardan kaynaklanmaktadır. En önemli belirtisi 2 den fazla oluşan yüksek ateş görülmesidir. Ateş 38-40 arasında seyredebilir.
Lohusanın ruhsal yapısındaki bozukluklar da çok önemli bir durumdur. Annenin kendisine ya da bebeğine zarar vermesiyle sonuçlanabilir. Lohusalık Sonrasında Neler Yapılmalıdır?
Öncelikle hem anne hem de bebeğin temizliğine dikkat edilmelidir. Annenin doktorun vereceği uygun ilaçları ve dezenfektanları kullanması gerekmektedir.  Annenin ateşinin ölçülmesine özen gösterilmelidir. Annenin tansiyonu sık sık kontrol edilmelidir. Loğusa kadının yanında onun sevdiği ona destek verebilecek birilerinin refakat etmesi çok önemlidir. Loğusa kadının göğüs kontrolleri yapılmalı ani renk değişiklikleri iyi gözlenmelidir. Yeni doğum yapmış anne ilk 1 haftadan sonra ayağa kalkıp ev işlerinden basit olanları kendi kendine yapabilir. Kendi bakımını devralabilir.

Lohusalar Neler Yemelidir?

Günde en az 3 lt. kadar sıvı tüketmelidir. Ancak çay kahve gibi süt verimini azaltan içecekler yerine su,süt,meyve suyu,ıhlamur v.b. tercih etmelidir.
Kızartmalar, mayonez, kaymak gibi aşırı yağlı yiyeceklerden,fazla unlu,şekerli gıdalardan ve abur cuburdan kaçınmalıdir.
Günde 2 bardak süt ya da yoğurt, iki kibrit kutusu kadar peynir yemeğe devam etmeli, ancak az yağlı ürünler tercih etmelidir.
Yemeklerinde az miktarda ve bitkisel sıvı yağları kullanmalıdır.
Yeterli miktarda vitamin ve minerallerin sağlanması için her öğünde taze sebze ve meyve tüketmelidir.

Lohusalık Sırasında Babalar Ne Yapmalıdır?

Bu dönemde yeni doğum yapmış anne oldukça hassaslaşır. Erkeğin eşine anlayışlı yaklaşması onun yanında yer alması ve onun dengesiz haline anlayışla yaklaşması çok önemlidir. Bu dönemde ve sonrasında kadının arzu ve istekleri yetersiz olabilir. Yeni anneye bu açılardan da olumlu ve anlayışlı yaklaşılmalıdır.

Bu belirtilen özellikler her annede görülmeyebilir.


Yararlanılan Kaynaklar:

mumcu.com, kadinlife.blogspot.com.tr, health-care.com

http://www.saglikvakti.com/lohusalik/
 


Bebeğin Doğum Tarihi: 2021-01-10
Hamilelik Günü: 200 günü geride bıraktınız.
Hamilelik Trimester Dönemi: 28 haftayı geride bıraktınız ve şuan 3. Trimester dönemindesiniz.
Hamilelik Aşaması: Farkındalığınızı artırmak için aşağıdaki bilgileri okuyabilir ve doktorunuzdan detayları isteyebilirsiniz.
Hamileliğin yirmisekizinci haftasında anne ve bebek arasında kan uyuşmazlığı varsa anneye kan uyuşmazlığı iğnesi (rh immunglobulin) yapılır. Doğum yaklaştığı için doğum hakkında ve bebek bakımı hakkında endişe ve merak taşıyan annelerin daha önce doğum yapmış güvendikleri yakınlarından tavsiyeler almaları daha sakin olmalarını sağlayacaktır. Ancak unutmayın ki etraftan alınan her bilgi doğru değildir, bunları profesyonel kaynaklardan teyit etmek faydalıdır.
Üst