Bebek Neden Bebeklere Bal Verilmez

birbaba

Bebek Forum Üyesi
BF Member
Katılım
30 Haz 2019
Mesajlar
61
En iyi cevaplar
0
Puanları
18
Yaş
42
Konum
Alanya
Bal, içeriğinde iki temel şeker bulunduran besindir. Bu şekerlerin isimleri levüloz, dekstroz olmakla birlikte bu şekerler sindirim sisteminde bulunmadan direkt kana geçer ve tüketen canlılara enerji verir. Balın içinde protein, vitamin, mineral vardır. Oldukça önemli ve yararlı bir besindir. Ancak bal bebek için belirli yaş aralığından sonra verilmelidir. Aksi taktirde bu yarar zarara dönüşebilir.

Bebekler Bir Yaşına Girmeden Önce Bal Tüketebilir mi?

Bal, içeriğindeki bileşenler sayesinde oldukça besleyici ve doğal olan bir besindir. Fakat bebeklere bir yaşından önce verilmesi sakıncalıdır. Balın içeriğinde Clostridium botulinum adıyla bilinen spor türü vardır. Bu spor türü de bebeklerin sindirim sistemine zarar verecek ve ufak yaştaki bebeklerde botülizm adıyla bilinen gıda zehirlenmesinin gerçekleşmesine sebep olacaktır. Büyük boyutlara ulaştığında ise henüz küçük yaşta olan bebeklerin ölümüne neden olur. Ama Clostridium botulinum adıyla bilinen bu sporlar yetişkin insanlarda ve bir yaşını aşmış bebeklerde etkisini gösteremez. Çünkü büyüdükçe gelişen bağırsakların yapıları bu sporların üstesinden gelecek kadar güçlenmiş olacaktır.

Bebeklere Kaç Yaşından Sonra Bal Verilebilir?

Bir yaşını doldurduğunda ve daha fazla yaş aralığına sahip olduğunda bebeklere bal verilebilir. Çünkü Clostridium botulinum sporlarını yenebilecek olan bağırsak yapıları, bebekler bir yaşını aştığında faaliyet gösterecektir. Yetişkinlerin bağırsak yapılarında bu sporların üstesinden gelebilecek kadar yeteri düzeyde asit vardır. Bebeklerde ise bu asit bağırsaklarda ancak bebeğin bir yaşını aşması sonucu oluşacak ve etkisini gösterecektir. Uzmanlar da aynı şekilde; küçük yaştaki bebeklere bal verilmemesi gerektiğini savunuyor. Ebeveynlerden bazıları bebeklerinin içme sularının içine veya mamasının içine karıştırarak vermek istiyor. Fakat bu durum oldukça risk içerir. Bu yüzden küçük yaştaki bebeklere bal verilmesi için bir yaşının dolmasını beklemek gerekmektedir. Hatta bu süreçte uzmanlardan, doktorlardan, bilgili birinden yardım almak gerekebilir.

Bir Yaşına Ulaşmamış Bebekler Diğer Gıdalar İçerisinde Olmak Şartıyla Bal Tüketebilir mi?

Henüz bir yaşına ulaşmamış bebekler için bal tüketimi sakıncalı bir durumdur. Ve bazı anne adayları katıksız olarak bal verilmemesi gerektiğini öğrenince başka gıda takviyeleri ile balı bebeklerine vermek ister. Lakin bu durum farklı gıdalarla harmanlanmış bal için de geçerlidir. Bir yaşından önce bütün bebeklere sadece bal veya başka gıdalarla birlikte bal verilmemesi gerekir.

Bir Yaşından Küçük Bebeklere Bal Pişirilip Verilebilir mi?

Bal, küçük yaştaki bebekler için her türlü sakıncalıdır. Bu durumda ne pişirilerek ne de tatlıların içine konularak bebeklere verilmemesi gerekir. Yani balı yüksek sıcağa maruz bırakarak bebeklere verilmesi risk durumunu değiştirmez. Çünkü pişirilse bile balın içinde bulunan sporlar ölmez. Sonuç olarak bir yaşından küçük bebekler için balın her türlü tüketimi sakıncalıdır.

 
Üst