Anne NORMAL DOĞUMUN RİSKLERİ NELERDİR?

Gülsüm-Umut

Baby Community Member
En İyiler - The Best
Katılım
29 Haz 2017
Mesajlar
469
En iyi cevaplar
4
Tepki puanı
202
Puanları
43
Yaş
42
Konum
Ankara
Web Sitesi
www.bebekforum.net.tr
normaldoğum.jpg

İster evde küvette doğum yapmaya karar verin, ister sezaryen planlayın, tüm doğum şekilleri doğaldır. Bebeğini nasıl doğurmaya karar verirsen ver annelerin hepsi birer süper kahramandır. Ancak “doğal doğum” terimi tarihsel olarak ilaçsız doğumu tanımlamak için kullanılmıştır. Bazı durumlarda bu, doğum sırasında herhangi bir ağrı kesici ilaç kullanmamak, yalnızca bebeğin kalp atışlarını izlemek gibi başka tıbbi müdahaleler yapmak veya hiç tıbbi müdahalenin olmaması manasına gelir.

Ağrı kesici ilaçlar ve anestezi olmadan, bayanlar ağrıyı hafifletmek için gevşeme yöntemlerine ve kontrollü nefes almaya güvenirler. Bu tür bir doğum, ebe ya da doula ile hastanede doktor kontrolünde çok daha konforlu ve güvenli olur.

Neden Normal Doğum Seçilebilir
İlaçsız doğum yapmanın imkansız olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bazı bayanların bunu seçmesinin pek çok sebebi vardır. Ağrı kesici ilaçlar ve anestezi, doğumu hızlandırmak ya da yavaşlatmak gibi süreci etkileyebilir. Ayrıca anne üstünde kan basıncını düşürme ya da mide bulantısına neden olma gibi etkileri olabilir.

Kadınların büyük bir bölümü, ağrı yönetimi de dahil olmak üzere doğum süreci üstünde daha fazla kontrol istedikleri için “doğal” bir doğum seçerler. Aynı zamanda anestezinin doğum tecrübesine daha yakın hissetmelerini ve daha net hatırlamalarını engelleyeceğini hissedebilirler.

Normal Doğumun Riskleri Nelerdir?
Daha önce bebeğiniz olmuş olsa bile, doğum sırasında ağrınızın ne kadar yoğun olacağını ya da doğumun ne kadar süreceğini bilemezsiniz. Ağrı kesici ilaçlar ve anestezi kullansanız da kullanmasanız da, her doğumda ağır kan kaybı ya da göbek kordonu problemleri gibi komplikasyon riski vardır. Bu komplikasyonları tıbbi müdahale olmadan tespit etmek ya da tedavi etmek çok daha zor olabilir. Vajinal doğumlar, sezaryen ile kıyaslandığında genelde daha kısa hastanede kalış ve iyileşme süreleri gerektirir.

Doğum ve vajinal doğum, fiziksel olarak yorucu olabilen uzun bir süreçtir. İlk kez anne olacak anneler, rahim ağzının bütünüyle açılması ve aktif doğum eyleminde ortalama olarak dört ila sekiz saat harcıyor. Vajinal doğum sırasında, fetüs doğum kanalından geçerken vajina çevresindeki cilt ve dokuların gerilmesi ve yırtılması riski vardır. Şiddetli esneme ve yırtılma dikiş gerektirebilir.

Bu esneme ve yırtılma, idrar ve bağırsak fonksiyonlarını kontrol eden pelvik kaslarda zayıflığa ya da yaralanmaveya neden olabilir. Yapılan incelemelerde, vajinal doğum yapan bayanların üriner inkontinans ( öksürürken, hapşırırken ya da gülerken idrar kaçırma) ve bir veveyaha fazla organın kayması olan pelvik organ prolapsusu yaşama olasılığının daha yüksek olduğu sonucuna ulaşıldı. Vajinal doğum, vajina ve anüs arasındaki bölge olan perine bölgesinde kalıcı ağrıveya neden olabilir. Uzun süren ya da zorlu doğumlarda ya da bebek büyükse, bebek vajinal doğum sürecinde yaralanabilir ve bu da kafa derisinin berelenmesine ya da köprücük kemiğinin kırılmasına neden olabilir.

Anne adaylarının, doğum deneyimini etkileyebilecek kadar vajinal doğum korkusu ve endişesi var ise, sezaryen yaptırmayı seçebilir.Sezaryen olan bayanların, vajinal yolla doğum yapan bayanlara kıyasla idrar kaçırma ve pelvik organ prolapsusu yaşama olasılığı daha düşüktür.Cerrahi bir doğum daha önce planlanabilir, bu da onu vajinal doğumdan daha öngörülebilir şekle getirir. Bebek ya da anne tehlikedeyse sezaryen hayat kurtarıcı olabilir.

Normal Doğum Kimler için İyi Bir Seçenek Olmayabilir?
Eğer yüksek riskli gebeliğiniz var ise, doktorunuz normal doğumu önermeyebilir. Aşağıdaki durumlarda hamileliğiniz yüksek riskli olarak kabul edilebilir:

35 yaşından büyükler
Hamileyken alkol ya da madde kullanımı
Diyabet, preeklampsi ya da kan pıhtılaşma problemleri gibi bir durumun varlığı
Çoğul gebelikler
Hamilelik sırasında fetal büyüme kısıtlanması ya da plasenta ile alakalı sorunlar gibi belirli komplikasyonlar yaşanması
Normal Doğum Sırasında Neler Yaşanır?
Tıbbi olarak gerekli olmadıkça doğumunuz teşvik edilmez ya da hızlandırılmaz. Bebeğinizi bir hastanede doğurmayı planlıyorsanız, doktorunuz ya da ebeniz hastaneye gitmek için en iyi zamanı seçmenize yardım edebilir. Vücudunuz hazır olduğunda, en rahat bulduğunuz doğum pozisyonunda vajinal doğum yapabilirsiniz. Sizin ve bebeğinizin güvenliği ya da sağlığı için gerekli olmadıkça tıbbi müdahalede bulunulmayacaktır.

Her doğum türünde olduğu gibi, “normal” doğum da herkes için ayrı bir zaman alır. Tıbbi müdahale olmadan serviksiniz doğal olarak genişler ve bu esnada doğumu hızlandırmak için size herhangi bir ilaç verilmez, bu sebeple daha uzun sürebilir.

Öte yandan doğumunuzda epidural gibi bir tercihiniz oldu ise bu tür tıbbi müdahaleler doğumu yavaşlatabilir. Ve doğumun genelde ilk defa anne olacaklar için daha uzun sürdüğünü unutmayın. Doğumun ağrı seviyesi de herkes için farklıdır. Ağrıveyayanamadığınızı düşündüğünüz noktada doğum esnasındayken bile kullanabileceğiniz çeşitli ağrı kesiciler vardır.

Doğum Sırasında Ağrıyı Hafifletmek için Yöntemler
nefes yöntemleri
masaj
sıcak duş ya da suda doğum
sizin için en rahat pozisyonu bulmak
müzik ya da oyunlar gibi dikkat dağıtma yöntemleri
ısıtma yastığı ya da buz paketi
doğum topu
Duygusal destek
Çoğu durumda, doğumdan hemen sonra bebeğinizin yanında kalabilir ve dilerseniz, hazır olduğunuz anda emzirmeye başlayabilirsiniz . Tıbbi müdahale olmadan doğuma hazırlanmak için doğum planınızın net olduğundan ve sağlık hizmeti sağlayıcınızın, doktorunuzun, ebenizin, doulanızın ya da diğer destek görevlilerinin doğumunuzun nasıl ilerlemesini istediğinizi bildiğinden emin olun.

Ağrı yönetimi ve gevşeme yöntemlerinin beraberinde, doğumda sizi nelerin bekleyeceğini öğrenmek için tek başına ya da bir eşinizle doğum eğitim sınıflarına gitmeyi de tercih edebilirsiniz. Sizin için en ideal olanları bulmak için bu yöntemleri uyguladığınızdan emin olun.

Normal Doğumda İyileşme Süreci Nasıldır?
Doğumu her türlüsünün sonrasında iyileşme süreci bütünüyle kişiye bağlıdır. Birçok kadın altı ila sekiz hafta içinde bütünüyle iyileşmiş hisseder, fakat bazı anneler için bu süre aylar alabilir. Muhtemelen en az birkaç gün ağrınız olacaktır. Bir buz torbasının üstünde oturmak ya da oturma banyosu yapmak yardım edebilir. Kendinize iyi bakmayı ve bütünüyle iyileşene kadar mümkün olduğunca dinlenmeyi unutmayın.

Potansiyel Tıbbi Acil Durum
Aşağıdaki belirtiler doğum sonrası bir komplikasyonun belirtileri olabilir:

Ağır vajinal kanama
Ateş
Baş dönmesi ya da bayılma
Geçmeyen şiddetli baş ağrısı
Ağrılı idrara çıkma
Bacaklarda ağrı ve şişlik
Artan ya da yeni başlayan karın ağrısı
Doğum sonrası bir komplikasyon ile alakalı herhangi bir endişeniz var ise, bu belirtiler sizde olmasa bile doktorunuzla konuşun. Doktorunuz, ebeniz ya da doulanız doğum sürecini ve ne bekleyeceğinizi çok daha iyi anlamanıza yardım edebilir. İlaçsız vajinal doğum yapmak istiyorsanız bu isteğinize engel herhangi bir durumun olmadığından emin olmak için, bu tür doğumun sizin için doğru olup olmadığı ve seçtiğiniz doğum planını oluşturmanın en kısa yolu hakkında onlarla konuşun
 
Üst