Annelere Tavsiyeler Perdeler Nasıl Ütülenmelidir?

mervekeskinn

Bebek Forum Üyesi
Katılım
20 Mar 2020
Mesajlar
9
En iyi cevaplar
0
Puanları
3
Yaş
27
Konum
istanbul
Çevrimdışı
Herkese selamlar. Malum bayram yaklaşıyor, her ne kadar evde de olsak hepimizi bir temizlik telaşı sardı. Farklı bir noktaya değinmek istiyorum, evimizde ki tüller.. Ne kadar doğru temizliyoruz, nasıl daha uzun ömürlü olur vs vs hepsini araştırdım ve sizlerle paylaşıyorum. Umarım keyifle okursunuz :))
Tüller kendi aralarında çeşitlik göstermektedir. Birden fazla tül örneği mevcut olduğundan ütülerken bu bilginin göz önünde bulundurulması gerekmektedir.Tüller hassas bir yapıda olduğundan çabuk kirlenebilir ve çabuk kırışmaktadır. Çabuk kırışma sorunu yaşayan hassas ev eşyalarından biri olan tüllerde gerçekleşen bu tür sorunları önlemek adına derlediğimiz yöntemleri sizler için sayfamızda paylaşıyoruz. Tüller nasıl ütülenir? tül ütü işlemi nasıl olmalıdır? Yanma riski taşıyan tüller ütülenirken hangi yöntemler uygulanmalıdır? Merak ettiğiniz yanıtları sayfamızın içeriğinde bulabilirsiniz...

TÜLLER NASIL YIKANMALI?
Evinizde aydınlık ve temiz bir görüntü tercih ediyorsanız beyaz tül ve perdelerinizi de temiz tutmak zorundasınız. Çoğunlukla açık renkli perdeler tercih edildiğinden kir ve tozdan nasibini fazlasıyla alan perdelerinizin temizliğini mevsim geçişlerinde yapmanız önemlidir. Tabi eğer soba kuruluysa evinizde hele bir de sigara içiliyorsa odalarda perdeler çok daha çabuk kirlenip sararacağından daha sık yıkanmalıdır.
Sirkenin temizlik konusunda zaten sıkça kullanılan bir malzeme olduğunu biliyorsunuz. Sirkenin tül ve perdelerinizi de bembeyaz hale getirebileceğinden haberiniz var mıydı? Temizlik konusunda usta isimlerden biri olan sirkeyi, çamaşır makinenizin deterjan gözüne bir ölçü eklediğinizde tül ve perdelerinizin üzerinde harika bir iş çıkarıyor. Beyazlattığı gibi yumuşacık da bir hale getiren sirkeyi kesinlikle denemenizi öneririz.
Tül perdeleri beyazlatmak için kullanabileceğiniz diğer bir doğal malzeme de kaya tuzudur. Ancak bu kez kaya tuzu yıkama aşamasında değil, öncesinde kullanılmaktadır. Eğer vaktiniz varsa tüllerinizi bir gece önceden içinde kaya tuzu bulunan suya koyuyor, tuzlu suyun içinde bir gece boyunca bekletip ertesi gün her zamanki gibi yıkama işlemini gerçekleştiriyorsunuz. Tek bir perde için yaklaşık 4 yemek kaşığı kadar kaya tuzu kullanmanız gerekmektedir.

TÜLLER NASIL ÜTÜLENMELİ?

- Tül perdelerin pratik ütülenmesi için öncelikle yıkanma aşamasına özen gösterilmelidir. Perdeleri hassas ayarda çamaşır makinesinde yıkadıktan sonra kurutma makineleri yerine açık havada kurutmayı tercih ediniz.
- Tülleri makineden çıkardıktan sonra yavaş hareketlerle gerdirmeyi ve çırpmayı deneyiniz. Bu sayede az kırışıklık olacak ve daha kolay tül ütüleme işlemini gerçekleştirmiş olacaksınız.
- Tülleri elinizle yıkıyorsanız, yıkama işlemini soğuk su ile yapınız bu sayede tüller parlaklık kazanacaktır. Yıkama bittikten sonra elinizle sıkmak yerine serbest kurumaya bırakınız.
- Ütüyü en hassas ayara getirerek tülleri ütülerseniz hem yanma hem de tüle herhangi bir zarar verme riskini ortadan kaldırmış olabilirsiniz.
- Perdeyi ütü masasının üzerinde veya düzgün bir zeminde ütülemek de oldukça önemlidir. Kırışıklıkların daha kolay bir şekilde açılması düz zemin ile ilişkilidir.
- Perdeleri dikey olarak ütülemek de hem kolaylık hem de vakitten tasarruf sağlamaktadır. Buna rağmen kırışıklık varsa en son yol güvenilir bir kuru temizlemeci düşünülmelidir.
- Kalın tüllü perdelerdeki kırışıklıkları gidermek için ütüyü perdenin üzerinden yukarıdan aşağı buhar ve ısı vererek yapabilirsiniz. Ütüyü çok fazla perdenin üzerinde tutmayınız.
- Kalın tüllü perdelerdeki kırışıklıkları elektrikli süpürge makinesi ile düzeltebilirsiniz. Perdeyi çekiştirmeden yavaş hareketlerle elektrik süpürgesini kırışıklıkların üzerine tutunuz.
 

blues

BeBeKFoRuM YöNeTiM EKiBi
Yönetici
Admin
Süper Moderatör
Moderatör
Bebek Forum Üyesi
Katılım
28 Haz 2017
Mesajlar
74
En iyi cevaplar
0
Puanları
18
Yaş
43
Konum
Ankara
Çevrimdışı
Annelere güzel tavsiyeler.
 

Gülsüm-Umut

Bebek Forum Üyesi
Bebek Forum Üyesi
Katılım
29 Haz 2017
Mesajlar
361
En iyi cevaplar
0
Puanları
28
Yaş
40
Konum
Ankara
Çevrimdışı


Bebeğin Doğum Tarihi: 2021-01-10
Hamilelik Günü: 57 günü geride bıraktınız.
Hamilelik Trimester Dönemi: 8 haftayı geride bıraktınız ve şuan 1. Trimester dönemindesiniz.
Hamilelik Aşaması: Farkındalığınızı artırmak için aşağıdaki bilgileri okuyabilir ve doktorunuzdan detayları isteyebilirsiniz.
Bugün bebeğinizin kol gelişimi kritik dönemi sona erdi. Bebeğinizin kolları artık doğru yerinde ve
doğru oratısal boyutunda. Hala perde şeklinde olsada bebeğinizin el ve ayak parmakları belirginleşmeye
başladı. İkinci adet dönemini geçirmiş olmanız gerekiyor.
Üst