Prematüre Bebek Prematüre Bebekler Neden Küvözde Bakılmalıdır?

Gülsüm-Umut

Bebek Forum Üyesi
Bebek Forum Üyesi
Katılım
29 Haz 2017
Mesajlar
362
En iyi cevaplar
0
Puanları
28
Yaş
40
Konum
Ankara
Prematüre bebekler vücut gelişimlerini tam olarak tamamlayamadan doğduklarından dolayı ilk etapta küvöz (yeni doğan bakım ünitesinde) bakılmak zorundadırlar. Bu nedenler başlıca;

1- Hipotermi : prematüre bebekler vücut yağ dokuları tam olgunlaşmadığından, vücut sıcaklıklarını koruyamazlar. Bu duruma hipotermi denir. Bu yüzden il etapta küvöz (yeni doğan bakım ünitesinde) bakım yapılması gerekmektedir.

2- RDS : Prematüre bebeklerde akciğer tam olarak olgunlaşmadan doğduğundan dolayı ortaya çıkan bir sorundur. Prematüre bebeklerde Sürfaktan denen akciğerde olan maddenin yetersiz olduğundan dolayı akciğer nefes alma sırasında ne tam olarak açılabilir. Ne de nefes alma sonrası açık kalabilir. Normal gelişim sürecini tamamlamış akciğerde ise(sürfaktan eksiği olmayan bir akciğerde); nefes alma ile iyice açılır. Nefes verme sonucu yarı şiş kalır. Prematüre bebeklere suni olarak üretilmiş sürfaktan maddesi tüpler vasıtasıyla yeni doğan bakım ünitesinde (küvöz) verilir.

3- Prematüre Apnesi : Prematüre bebeklerin beyin merkezlerinde solunumu yöneten merkez tam olarak gelişim sürecini tamamlamadığından dolayı prematüre bebeklerin solunumları zaman zaman yavaşlar ya da durur. İşte bu durumdan dolayı prematüre bebek solunumları küvözde (yeni doğan bakım ünitesinde) özel cihazlarla apne yönünden de takibi yapılır ve anında müdahale edilir.

4- Sarılık : Yeni doğan normal bebeklerde % 60 oranında sarılık olur. Prematüre bebeklerde bu oran % 90 ın oranında sarılık vakası olur. İşte prematüre bebeklerde bu durum diğer normal bebeklere oranla çok daha riskli ve sıkıntılı hatta hayati olabilir. Bu tedavi ışın tedavisiyle de olabilir, kan değişimi de gerekebilir. Prematüre bebeklere yeni doğan bakım ünitelerinde (küvöz) takip ve müdahale edilir.

5- Nek ( Nekrotizan Enterekolit) : Prematüre bebeklerde Sindirim sistemi, bağırsaklar gelişim süreci tamamlanmadan doğduğundan kaynaklanan ve hayati olan bir hastalıktır. Bu durumda prematüre bebeğin beslenmesi kesilir ve tüm beslenme yeni doğan bakım ünitesinde (küvöz) damardan yapılır.

6- Prematüre Anemisi : Bir çok prematüre bebeğin oksijen taşıyan alyuvar sayısı yetersizdir. Prematüre bebeklerin kemik ilikleri gelişim sürecini tamamlamadan doğduklarından dolayı kemik ilikleri alyuvar yapma yeteneğine sahip değillerdir. Prematüre bebeklerde özellikle doğum ağırlıkları 1000 gramın altında olanlarda saflaştırılmış alyuvar nakli gerekebilir.

7- Enfeksiyonlar : Prematüre bebeklerde enfeksiyonlar özellikle hayatı tehdit edici unsurlardır. Prematüre bebekler; hastalıklara karşı bağışıklık sistemi tam olarak gelişimini tamamlamadan doğduğundan yeni doğan bakım ünitelerinde (küvöz) gücünü toparlayana kadar steril olarak bakılmaktadır.

8- ROP Prematüre Retinopatisi : Prematüre bebeklerde gözün retina tabakasını oluşturan damar ağ tabakasının tam olarak gelişimini tamamlayamadan doğduklarından kaynaklı bir problemdir. Eskiden küvözlerde verilen yüksek düzeyde oksijen sorumlu tutulurdu ancak yeni yapılan araştırmalara göre sadece verilen oksijen fazlalığından kaynaklanmadığı bunun yanında gelişim sürecini tamamlamadan doğmalarının da etkisi olduğu anlaşılmıştır. Yeni doğan bakım ünitelerinde (küvöz) takibi yapılır. Küvözden çıktıktan sonra da takibi yapılmalıdır.

Kaynak Kitaplar : 1- Anne ve Bebek Kitapları
2- Çeşitli Hastahanelerin Prematüre Bebek Broşürleri
 


Bebeğin Doğum Tarihi: 2021-01-10
Hamilelik Günü: 60 günü geride bıraktınız.
Hamilelik Trimester Dönemi: 8 haftayı geride bıraktınız ve şuan 1. Trimester dönemindesiniz.
Hamilelik Aşaması: Farkındalığınızı artırmak için aşağıdaki bilgileri okuyabilir ve doktorunuzdan detayları isteyebilirsiniz.
Bugün bebeğinizin kol gelişimi kritik dönemi sona erdi. Bebeğinizin kolları artık doğru yerinde ve
doğru oratısal boyutunda. Hala perde şeklinde olsada bebeğinizin el ve ayak parmakları belirginleşmeye
başladı. İkinci adet dönemini geçirmiş olmanız gerekiyor.
Üst Alt