Prematüre Bebek Prematüre Bebeklerde ROP Hastalığı ile Prematüre Bebekler Görme Engelli Olabilir

Gülsüm-Umut

Bebek Forum Üyesi
BF Member
Katılım
29 Haz 2017
Mesajlar
367
En iyi cevaplar
0
Puanları
28
Yaş
40
Konum
Ankara
Prematüre bebeklerde olan ROP hastalığı bir göz hastalığıdır. Nedeni; erken doğum nedeniyle ortaya çıkan göz hastalığı prematüre retinopatisi (ROP) gözün ağ tabakasının (Retina) damarlanması henüz tamamlanmamışken bebeğin erken doğması sonucu damarların düzgün olarak gelişememesi. Ayrıca prematüre bebekleri yaşatmak için yüksek konsantrasyonlarda verilen oksijen, gözdeki damarların anormal gelişmesine neden olur. Bunun sonucunda da damarları tamamlanmamış bebeklerin göz damarlarında ROP (Prematüre Retinopatisi) hastalığı meydana gelir.    
Uzmanlarca yapılan araştırmalara göre prematüre bebekleri; prematüre retinopatisi (ROP) tehlikesinin beklediğini belirterek bu durumun körlükle sonuçlanabileceğini belirttiler. 

Tıbbın gelişmesiyle yaşatılabilen prematüre bebek sayısının arttığı gözlemlenmektedir. Bu oranda da ROP hastalığının da görülme sıklığı artmaktadır. ROP 34 haftadan erken doğan bebeklerde görülebilen bir hastalıktır.

ROP zamanında doğan bebeklerde görülmez. 

Prematüre anne babaları erken doğan bebekleriniz mutlaka ve mutlaka göz muayenesine götürmeleri gerekmektedir. Özellikle de 34 haftadan erken doğan ve 1500 gramın altında doğan prematüre bebeklerin rop muayenesine götürülmeleri gerekmektedir. 

ROP hastalığı görülen tüm bebeklerde de körlük riski bulunmamaktadır. 

ROP tedavisi prematüre bebeğin durumuna göre ; Lazer tedavisi, ilaç tedavisi ve cerrahi müdahale şeklinde yapılabilir.

ROP HASTALIĞI EVRELERİ :

1. EVRE : Retina damarlı ve damarsız bölgeleri arasında bir çizgi hat mevcuttur. Eğer hastalık 1 evre ise kendiliğinden düzelir.

2. EVRE : ROP hattı biraz kabarıktır. Fakat üzerinde anormal damarlanmalar mevcut değildir. 2. evrede hastalık kendiliğinden de düzelebilir. Bir sonra ki evreye de geçebilir.

3. EVRE : ROP hattının üzerinde anormal damarlanmalar başlar ve bu damarlar göz küresinin merkezine doğru büyümeye başlar. Bu aşamada tedavi gerekir. Ve hasta takip edilir. 

4. EVRE : Bu aşamada ROP hattı retinayı kabartarak retina dekolmanına yol açar. Bu aşamadaki şanslı hastalarda cerrahi müdahale başarılı olabilmektedir.

5. EVRE : Bu aşamada retinanın tamamı dekoledir. (Ayrılmış) Hastalık bu evrede tedavisi mümkün olmamakla birlikte bazı merkezlerde denenebilir. Ama genel olarak başarılı değildir.
 


Bebeğin Doğum Tarihi: 2021-01-10
Hamilelik Günü: 126 günü geride bıraktınız.
Hamilelik Trimester Dönemi: 18 haftayı geride bıraktınız ve şuan 2. Trimester dönemindesiniz.
Hamilelik Aşaması: Farkındalığınızı artırmak için aşağıdaki bilgileri okuyabilir ve doktorunuzdan detayları isteyebilirsiniz.
Bu hafta içinde miyelinleşme işlemi başlar. Miyelinleşme, sinir hücreleri arasındaki mesajlaşmanın
kesintiye uğramaması için sinir hücrelerini hızlandıran ve yalıtımını sağlayan yağlı bir kimyasal madde
olan miyelinin sinir hücrelerini kaplamasıdır. Bebeğiniz artık avucunuza sığacak kadar büyüdü. Boyu
yaklaşık olarak 14 cm. civarında. Artık yavaş yavaş bebeğiniz için kıyafet ve mobilya alışverişine
başlayabilirsiniz.
Üst