Prematüre Bebekleri Karşılaşacakları Olası Sorunlar

  • Yapılan spamlar ve bot saldırıları sebebi ile üyelikler sadece manuel onaya alınmıştır. Mail adresi ve kullanıcı adı düzgün olmayan tüm hesaplar red edilecektir. İlginiz için teşekkür ederiz... /-/ Due to spam and bot attacks, memberships were only approved by manual. The e-mail address and the user name will be rejected. Thank you for your attention...
  • Bebek Forum içeriğindeki bütün yazılar üyelerimizin kendi tecrübeleri neticesinde yazdığı ve bilgilendirme amaçlı yazılardır. Teşhis ve tedavi amaçlı kullanılamaz. Kesinlikle her uygulamada doktorunuza danışınız.
  • İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bebek Forum https://www.bebekforum.net.tr Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ YAPTIKLARI PAYLAŞIMLARINDAN SORUMLUDUR.

Gülsüm-Umut

Üye
Üye
Emektar Üye
29 Haz 2017
341
29
28
39
Ankara
www.bebekforum.net.tr
#1
Bağışıklık sistemi, antikor geçişi ve organ gelişimini tam olarak tamamlayamadan erkenden doğan prematüre bebeklerin karşılaşabilecekleri olası sorunlar;

1- Respiratuvar Distres Sendromu :  Prematüre bebeklerde en sık görülen ya da görülme olasılığı yüksek olan akciğer hastalığı. Sürfaktan yetersizliğine bağlı olarak gelişiyor. Sürfaktan akciğer hava keselerine yayılan ve bu keselerin açık kalmasına yarayan bir maddedir. 

2- Preventriküler Lokomazi : Bebeklerde anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken günlerde kan akımının ve oksijen miktarının azalmasına bağlı olarak beyin hasarı olabilir.

3- Patent Duktus Arteriosus : Bu damar, fetüste aortla akciğer atardamarları arasındaki bağlantıyı sağlar. Bebek doğup oksijenli ortama geçince bu damar büzülür ve kapanır. Prematüre bebeklerin bir kısmında bu damar kapanmaz ve kalbin iş yükü artar. Bebek kan dolaşımı bozulur. Solunum zorluğu çeker. Bunun sonucunda da kalbi büyür.

4- Nekrotizan Enterokotil : Premetüre bebeklerde en önemli görülmesi olası bağırsak hastalığıdır. Tam gelişemeyen bağırsak, kan dolaşımındaki değişikliklere ve enfeksiyonlara duyarlı hale gelir. Bağırsak dokusu zarar da görebilir ve daha kötüsü delinme de olabilir.

5- Prematüre Retinoplastisi : Erken doğan prematüre bebeklerde retina tabakasındaki damarlar yeterince gelişemez ve bu süreç tamamlanmaya devam eder. Bebeğe yaşaması için verilen oksijen de gözdeki damarların anormal gelişmesine yol açar. beş evresi olan hastalıkta birinci ikinci evrelerde tedavi gerekmez. Üçüncü evrede lazer tedavisi. Dördüncü beşinci evrede cerrahi müdahale gerekir.

6- İşitme Kaybı : Doğum ağırlığı 1500 gramdan düşük olan prematüre bebekler solunum cihazına bağlı, kan değişimi ve menenjit geçiren bebekler işitme kaybı için yüksek risk grubudur.

7- Enfeksiyonlar : Prematüre bebeklerin bağışıklık sistemi gelişmeden doğduğundan doğum sırasında, yoğun bakımda veya küvözden çıktıktan sonra evde enfeksiyon kapabilirler.

8- Kansızlık : Prematüre bebek doğumla oksijenli ortama hızlı ve erken geçiş yapar. Bu durum kan üretimini azaltır.

Kaynak : Çeşitli Hastahanelerin Prematüre Bebek ile ilgili Dökümanlarından Faydalanılmıştır.
 

Facebook Sayfamız