Prematüre Bebekleri Karşılaşacakları Olası Sorunlar

Gülsüm-Umut

Üye
Üye
Emektar Üye
29 Haz 2017
343
35
28
39
Ankara
www.bebekforum.net.tr
#1
Bağışıklık sistemi, antikor geçişi ve organ gelişimini tam olarak tamamlayamadan erkenden doğan prematüre bebeklerin karşılaşabilecekleri olası sorunlar;

1- Respiratuvar Distres Sendromu :  Prematüre bebeklerde en sık görülen ya da görülme olasılığı yüksek olan akciğer hastalığı. Sürfaktan yetersizliğine bağlı olarak gelişiyor. Sürfaktan akciğer hava keselerine yayılan ve bu keselerin açık kalmasına yarayan bir maddedir. 

2- Preventriküler Lokomazi : Bebeklerde anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken günlerde kan akımının ve oksijen miktarının azalmasına bağlı olarak beyin hasarı olabilir.

3- Patent Duktus Arteriosus : Bu damar, fetüste aortla akciğer atardamarları arasındaki bağlantıyı sağlar. Bebek doğup oksijenli ortama geçince bu damar büzülür ve kapanır. Prematüre bebeklerin bir kısmında bu damar kapanmaz ve kalbin iş yükü artar. Bebek kan dolaşımı bozulur. Solunum zorluğu çeker. Bunun sonucunda da kalbi büyür.

4- Nekrotizan Enterokotil : Premetüre bebeklerde en önemli görülmesi olası bağırsak hastalığıdır. Tam gelişemeyen bağırsak, kan dolaşımındaki değişikliklere ve enfeksiyonlara duyarlı hale gelir. Bağırsak dokusu zarar da görebilir ve daha kötüsü delinme de olabilir.

5- Prematüre Retinoplastisi : Erken doğan prematüre bebeklerde retina tabakasındaki damarlar yeterince gelişemez ve bu süreç tamamlanmaya devam eder. Bebeğe yaşaması için verilen oksijen de gözdeki damarların anormal gelişmesine yol açar. beş evresi olan hastalıkta birinci ikinci evrelerde tedavi gerekmez. Üçüncü evrede lazer tedavisi. Dördüncü beşinci evrede cerrahi müdahale gerekir.

6- İşitme Kaybı : Doğum ağırlığı 1500 gramdan düşük olan prematüre bebekler solunum cihazına bağlı, kan değişimi ve menenjit geçiren bebekler işitme kaybı için yüksek risk grubudur.

7- Enfeksiyonlar : Prematüre bebeklerin bağışıklık sistemi gelişmeden doğduğundan doğum sırasında, yoğun bakımda veya küvözden çıktıktan sonra evde enfeksiyon kapabilirler.

8- Kansızlık : Prematüre bebek doğumla oksijenli ortama hızlı ve erken geçiş yapar. Bu durum kan üretimini azaltır.

Kaynak : Çeşitli Hastahanelerin Prematüre Bebek ile ilgili Dökümanlarından Faydalanılmıştır.
 

Facebook Sayfamız