Neler Yeni

Bebek Forum - Bebek, Prematüre Bebek, Tüp Bebek, Doğum, Çocuk

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konu oluşturabilir, mevcut konulara cevap gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajlaşma programınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsiz, ne bekliyorsunuz?

Soru sorun

Forumdan Soru Sorun ve Yanıt Alın

Cevap

Soruları Cevaplayın ve Konunuzda Uzman Olun

Deneyimli Ebeveynler Sorularınızı Cevaplamaya Hazır

Deneyimli Ebeveynler Sorularınızı Cevaplamaya Hazır

Prematüre Bebek / Bilgi Prematüre Bebekleri Karşılaşacakları Olası Sorunlar

Gülsüm-Umut

Bebek Forum Üyesi
Bebek Forum Üyesi
Katılım
29 Haz 2017
Mesajlar
361
En iyi cevaplar
0
Tepki puanı
61
Puanları
28
Yaş
40
Konum
Ankara
Web Sitesi
www.bebekforum.net.tr
Bağışıklık sistemi, antikor geçişi ve organ gelişimini tam olarak tamamlayamadan erkenden doğan prematüre bebeklerin karşılaşabilecekleri olası sorunlar;

1- Respiratuvar Distres Sendromu :  Prematüre bebeklerde en sık görülen ya da görülme olasılığı yüksek olan akciğer hastalığı. Sürfaktan yetersizliğine bağlı olarak gelişiyor. Sürfaktan akciğer hava keselerine yayılan ve bu keselerin açık kalmasına yarayan bir maddedir. 

2- Preventriküler Lokomazi : Bebeklerde anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken günlerde kan akımının ve oksijen miktarının azalmasına bağlı olarak beyin hasarı olabilir.

3- Patent Duktus Arteriosus : Bu damar, fetüste aortla akciğer atardamarları arasındaki bağlantıyı sağlar. Bebek doğup oksijenli ortama geçince bu damar büzülür ve kapanır. Prematüre bebeklerin bir kısmında bu damar kapanmaz ve kalbin iş yükü artar. Bebek kan dolaşımı bozulur. Solunum zorluğu çeker. Bunun sonucunda da kalbi büyür.

4- Nekrotizan Enterokotil : Premetüre bebeklerde en önemli görülmesi olası bağırsak hastalığıdır. Tam gelişemeyen bağırsak, kan dolaşımındaki değişikliklere ve enfeksiyonlara duyarlı hale gelir. Bağırsak dokusu zarar da görebilir ve daha kötüsü delinme de olabilir.

5- Prematüre Retinoplastisi : Erken doğan prematüre bebeklerde retina tabakasındaki damarlar yeterince gelişemez ve bu süreç tamamlanmaya devam eder. Bebeğe yaşaması için verilen oksijen de gözdeki damarların anormal gelişmesine yol açar. beş evresi olan hastalıkta birinci ikinci evrelerde tedavi gerekmez. Üçüncü evrede lazer tedavisi. Dördüncü beşinci evrede cerrahi müdahale gerekir.

6- İşitme Kaybı : Doğum ağırlığı 1500 gramdan düşük olan prematüre bebekler solunum cihazına bağlı, kan değişimi ve menenjit geçiren bebekler işitme kaybı için yüksek risk grubudur.

7- Enfeksiyonlar : Prematüre bebeklerin bağışıklık sistemi gelişmeden doğduğundan doğum sırasında, yoğun bakımda veya küvözden çıktıktan sonra evde enfeksiyon kapabilirler.

8- Kansızlık : Prematüre bebek doğumla oksijenli ortama hızlı ve erken geçiş yapar. Bu durum kan üretimini azaltır.

Kaynak : Çeşitli Hastahanelerin Prematüre Bebek ile ilgili Dökümanlarından Faydalanılmıştır.
 


Bebeğin Doğum Tarihi: 2021-01-10
Hamilelik Günü: 52 günü geride bıraktınız.
Hamilelik Trimester Dönemi: 7 haftayı geride bıraktınız ve şuan 1. Trimester dönemindesiniz.
Hamilelik Aşaması: Farkındalığınızı artırmak için aşağıdaki bilgileri okuyabilir ve doktorunuzdan detayları isteyebilirsiniz.
Artık, serebral hemisfer (beyin yarım küreleri) arasındaki bölünme de belirginleşti. Alt ve üst çene
oluştu. Bebeğinizin ağırlığı yaklaşık 0,001 gr. Anneler, bugünlerde doğumunuz ile ilgili ilk randevunuza
gitmiş ve ilk kan testlerinizi yaptırmış olmalısınız.
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst