Neler Yeni

Bebek Forum - Bebek, Prematüre Bebek, Tüp Bebek, Doğum, Çocuk

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konu oluşturabilir, mevcut konulara cevap gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajlaşma programınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsiz, ne bekliyorsunuz?

Soru sorun

Forumdan Soru Sorun ve Yanıt Alın

Cevap

Soruları Cevaplayın ve Konunuzda Uzman Olun

Deneyimli Ebeveynler Sorularınızı Cevaplamaya Hazır

Deneyimli Ebeveynler Sorularınızı Cevaplamaya Hazır

Prematüre Bebek / Bilgi Prematüre Bebeklerin Özel Sorunları

Gülsüm-Umut

Bebek Forum Üyesi
Bebek Forum Üyesi
Katılım
29 Haz 2017
Mesajlar
361
En iyi cevaplar
0
Tepki puanı
61
Puanları
28
Yaş
40
Konum
Ankara
Web Sitesi
www.bebekforum.net.tr
Prematüre Bebekler çok özel bebeklerdir. Gelişim sürecini tam olarak tamamlayamadığından ilk etapta bazı sıkıntıları olması normaldir.

1- Vücudun Isıtılması : Prematüre bebekler ısı değişikliklerine çok hassastır. Prematüre bebeklerin yağ dokuları gelişmediğinden çok hızlı ısı kaybına uğrayabilirler. Titreme ile ısı meydana getiremezler. O yüzden bulundukları ortamın sıcak olması gerekmektedir.

2- Solunum : Prematüre bebekler diğer bebekler gibi burundan nefes alıp verirler ancak diğer bebeklere oranla normalden daha hızlı nefes alıp verirler. Bu durum tam gelişme evrelerini tamamlayamadan dünyaya gelmelerinden kaynaklanan durumdur. 

3- Beslenme : Prematüre bebek için vazgeçilmez olmazsa olmaz olan anne sütüdür. Gelişme aşamalarını tam tamamlayarak doğduklarından tam gelişmemiş tamamlama süreci biraz uzun sürer. Anne sütü bu süreci çok hızlı tamamlaması için olmaz ise olmazdır. Beslenmesini biz ilk zamanlar bir buçuk saatte bir annesi süt sağarak her bir buçuk saate bir biberonla anne sütü vererek yaptık. 

4- Kalp Problemleri : Doğumdan önce bebeğin kalbi kanın çoğunu plasentaya pompalayarak oksijen sağlamaya ve karbondioksiti atmaya çalışır. Bebeğin akciğerine giden kan miktarı çok azdır. Kanın çoğu (ductus arteriosus) adı verilen kanal vasıtasıyla akciğere uğramadan plesentaya gider. Doğumdan sonra bu dolaşım değişir. Kalp akciğere kan pompalamaya başlar. Normal doğan bir bebekte bu kanal 24 saat içinde kapanarak kalp normal akciğere kan pompalamaya başlar. Prematüre bebeklerde ise bu kanalın kapanması zaman alır. Bu durum bebeğe oksijen ve ilaç tedavisi yapılabileceği gibi bazı durumlarda da cerrahi müdahale gerekebilir.

5- Beyin Problemleri : Prematüre bebeklerde doğumdan sonra 3-10. günler arasında sık rastlanan sorun prematüre bebeğin diğer sistemleri gibi beyin damarları fazla olgunlaşmadığından dolayı bu dönem beyin kanamaları görülebilir.

6- Sarılık : Sarılık olan bebeklerde gözler ve cilt sarıdır. Sarılık normal bebeklerde de prematüre bebeklerde de görülebilir. Sarılık; karaciğerin bilirubin denen maddeyi yeteri kadar atamamasından kaynaklanır.

7- Demir Eksikliği : Demir eksikliği ülkemizde bebeklerin önemli sorunlarından birisidir. Prematüre bebeklerde doğumdan sonra ilk aylarda demir verilmezse demir eksikliği çok daha hızlı gelişmektedir.

8- Göz Sorunları : Erken doğan bebeklerin önemli sorunu da göz sorunudur. Bu sorun ilk haftalarda ortaya çıkar. Zamanında teşhis ve tedavi edilmezse görme bozukluklarına neden olabilir.

9- Duyma Sorunları : Erken doğan bebeklerin kulak muayenesi de şarttır. İşitme problemleri de ilk aylarda gelişebilmektedir. Zamanında teşhis ve tedavi gerekmektedir.
 


Bebeğin Doğum Tarihi: 2021-01-10
Hamilelik Günü: 52 günü geride bıraktınız.
Hamilelik Trimester Dönemi: 7 haftayı geride bıraktınız ve şuan 1. Trimester dönemindesiniz.
Hamilelik Aşaması: Farkındalığınızı artırmak için aşağıdaki bilgileri okuyabilir ve doktorunuzdan detayları isteyebilirsiniz.
Artık, serebral hemisfer (beyin yarım küreleri) arasındaki bölünme de belirginleşti. Alt ve üst çene
oluştu. Bebeğinizin ağırlığı yaklaşık 0,001 gr. Anneler, bugünlerde doğumunuz ile ilgili ilk randevunuza
gitmiş ve ilk kan testlerinizi yaptırmış olmalısınız.
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst