Prematüre Bebeklerin Özel Sorunları

Gülsüm-Umut

Üye
Üye
Emektar Üye
29 Haz 2017
343
35
28
39
Ankara
www.bebekforum.net.tr
#1
Prematüre Bebekler çok özel bebeklerdir. Gelişim sürecini tam olarak tamamlayamadığından ilk etapta bazı sıkıntıları olması normaldir.

1- Vücudun Isıtılması : Prematüre bebekler ısı değişikliklerine çok hassastır. Prematüre bebeklerin yağ dokuları gelişmediğinden çok hızlı ısı kaybına uğrayabilirler. Titreme ile ısı meydana getiremezler. O yüzden bulundukları ortamın sıcak olması gerekmektedir.

2- Solunum : Prematüre bebekler diğer bebekler gibi burundan nefes alıp verirler ancak diğer bebeklere oranla normalden daha hızlı nefes alıp verirler. Bu durum tam gelişme evrelerini tamamlayamadan dünyaya gelmelerinden kaynaklanan durumdur. 

3- Beslenme : Prematüre bebek için vazgeçilmez olmazsa olmaz olan anne sütüdür. Gelişme aşamalarını tam tamamlayarak doğduklarından tam gelişmemiş tamamlama süreci biraz uzun sürer. Anne sütü bu süreci çok hızlı tamamlaması için olmaz ise olmazdır. Beslenmesini biz ilk zamanlar bir buçuk saatte bir annesi süt sağarak her bir buçuk saate bir biberonla anne sütü vererek yaptık. 

4- Kalp Problemleri : Doğumdan önce bebeğin kalbi kanın çoğunu plasentaya pompalayarak oksijen sağlamaya ve karbondioksiti atmaya çalışır. Bebeğin akciğerine giden kan miktarı çok azdır. Kanın çoğu (ductus arteriosus) adı verilen kanal vasıtasıyla akciğere uğramadan plesentaya gider. Doğumdan sonra bu dolaşım değişir. Kalp akciğere kan pompalamaya başlar. Normal doğan bir bebekte bu kanal 24 saat içinde kapanarak kalp normal akciğere kan pompalamaya başlar. Prematüre bebeklerde ise bu kanalın kapanması zaman alır. Bu durum bebeğe oksijen ve ilaç tedavisi yapılabileceği gibi bazı durumlarda da cerrahi müdahale gerekebilir.

5- Beyin Problemleri : Prematüre bebeklerde doğumdan sonra 3-10. günler arasında sık rastlanan sorun prematüre bebeğin diğer sistemleri gibi beyin damarları fazla olgunlaşmadığından dolayı bu dönem beyin kanamaları görülebilir.

6- Sarılık : Sarılık olan bebeklerde gözler ve cilt sarıdır. Sarılık normal bebeklerde de prematüre bebeklerde de görülebilir. Sarılık; karaciğerin bilirubin denen maddeyi yeteri kadar atamamasından kaynaklanır.

7- Demir Eksikliği : Demir eksikliği ülkemizde bebeklerin önemli sorunlarından birisidir. Prematüre bebeklerde doğumdan sonra ilk aylarda demir verilmezse demir eksikliği çok daha hızlı gelişmektedir.

8- Göz Sorunları : Erken doğan bebeklerin önemli sorunu da göz sorunudur. Bu sorun ilk haftalarda ortaya çıkar. Zamanında teşhis ve tedavi edilmezse görme bozukluklarına neden olabilir.

9- Duyma Sorunları : Erken doğan bebeklerin kulak muayenesi de şarttır. İşitme problemleri de ilk aylarda gelişebilmektedir. Zamanında teşhis ve tedavi gerekmektedir.
 

Facebook Sayfamız