Bebek / Çocuk Ürün Yeni Doğan Bebek Alışverişi Nasıl Olmalıdır?

Guzelicerik.com

Bebek Forum Üyesi
BF Member
Katılım
6 Şub 2020
Mesajlar
90
En iyi cevaplar
0
Puanları
18
Yaş
22
Konum
SakaryaYENİ DOĞAN BEBEK ALIŞVERİŞİ NASIL OLMALIDIR?

Bebekler doğmadan uzun süre önce aileler pek çok eşyayı beğenerek bebeği için satın almaya başlarlar. Gebelik sürecinde anneler her eşyanın gerekli olduğunu düşünse de bazı eşyalar satın alınmak için erken bazıları ise doğum sonrası süreçte işlerine yaramayacak eşyalardır. Bazı ailelerde bebeğin cinsiyetinin dahi öğrenilmediği zamanda bebek alışverişi başlıyor bu durum hem israfa hem de aile bütçesinde derin harcamalara sebep olmaktadır.

Peki yeni doğan bebek alışverişi nasıl olmalıdır? Bebek alışverişinde neler gereklidir? İlk çocuğuna hamile olan annelerde çocuğun her ihtiyacını karşılama isteği daha çok görülmektedir. İkinci veya üçüncü çocuğa hamile olan annelerde ise daha minimal alışverişler yapıldığı gözlemlenmiştir.

Gebelik sürecinde ilk etapta doğacak çocuğunuz için uzun süreli eşyalar almak yerine dönem dönem ayırarak eşyalar almanız doğru olacaktır. İlk part olarak çocuğunuzun doğumundan sonra ilk üç ay için gerekli olan eşyaları almanız sonrasına bebeğinizin gelişimine göre seçim yapmanız bütçenizi ve bebeğinizin rahatlığını sağlayacaktır.

İLK ÜÇ AY İÇİN YENİ DOĞAN ALIŞVERİŞİ LİSTESİ

Zıbın
Tulum
Çıtçıtlı badi
Çorap
Mont
Şapka
Patik
Emzik
Biberon
Göğüs pompaları
Sterilizatör
Devam sütü
Önlük


Gibi temel ürünleri yeni doğan bebeğinizin ilk üç ayı için alabilirsiniz. Pek çok aile ilk üç ayda bebeğinin çok fazla ürüne ihtiyacı olduğunu düşünür ancak hastane süreci ve sonrasında bebek için gelen hediyelerle beraber eşya kalabalığına sahip olacağınızı unutmamanız gerekmektedir.
İlk üç ay için bebeğinizin temel ihtiyaçlarını karşılamak yeterli olacaktır.

BİBERON SEÇİMİ NASIL OLMALIDIR?

Biberon yeni doğan için anne sütünü kabul etmediği süreçte oldukça önemli ihtiyaçlar arasında yer almaktadır. Bazı bebekler biberonu kabul etmezken bazı bebekler ise beslenmek için biberona ihtiyaç duyarlar. Biberon seçimi ise bebeğinizin sağlığı ve beslenme ihtiyacını kolaylıkla giderebilmesi için oldukça önemlidir.
Biberonu üretirken kullanılan malzemeye, ağızlığa, emzik kısmının yumuşaklığına ve daha pek çok özelliği detaylıca incelemeniz gerekmektedir.

BİBERON ŞİŞESİ HANGİ MADDEDEN ÜRETİLMEKTEDİR?

Piyasada cam, silikon ve plastik biberon şişesi
üretiminde en çok kullanılan malzemelerdir. Bebeğinizin sağlığı için biberon şişenizin cam olması uzmanlar tarafından önerilmektedir.

PLASTİK BİBERONUN FAYDALARI

Plastik biberonlar
fiyatları gereği düşük ve orta gelirli ailelerin en çok tercih ettiği ve kolaylıkla kullandığı biberonlar arasında yer almaktadır. Hafif olması sebebiyle de annelerin kullanımını tercih ettiği plastik biberonların bebek sağlığına zarar vermemesi için sık sık değiştirilmesi gerekmektedir.

PLASTİK BİBERON ZARARLARI

Üretiminde kullanılan kimyasal malzemeler bebeğinizin sağlığında aksaklıklar olmasına sebep olabilir. Aynı zamanda plastik biberonlar cam ve silikon biberonlara göre daha kısa ömürlü olandır. Uzun süreli kullanım için plastik biberonları tercih etmemeniz daha sağlıklı bir seçim olacaktır.

CAM BİBERON FAYDALARI VE ZARARLARI

Cam biberon
ağırlığı sebebiyle pek çok annenin kullanmayı tercih etmediği biberonlar arasında yer almaktadır. Kolay kırılabilir olması nedeniyle tercih edilmeyen cam biberon silikon ve plastik biberonlara göre daha sağlıklıdır. Aynı zamanda cam biberon fiyatının yüksekliği sebebiyle de tercih edilmemektedir.

SİLİKON BİBERON FAYDALARI VE ZARARLARI

Silikon biberon
fiyat açısından oldukça bütçe dostu biberonlar arasına girmektedir. Kırılma tehlikesi olmaması sebebiyle de pek çok annenin biberon seçimleri arasında yer almaktadır. Silikon biberonlar esnekliği sebebiyle şekil alarak çeşitli tutuş kolaylığı sağlar. Bisfenol A(BPA) içermeye silikon biberonları tercih etmeniz bebeğinizin sağlığı için daha doğru bir seçim olacaktır.

Doğum sürecinizi beraber geçirdiğiniz ve doğumdan sonra da size yardımcı olan doktorunuzdan biberon tavsiyesi alabilirsiniz.
 

handecivciv

BF Member
Katılım
21 Kas 2020
Mesajlar
1
En iyi cevaplar
0
Puanları
0
Yaş
25
Konum
Balıkesir
Çok teşekkürler yazınız için, bir anne olarak içlik çok aramıştım Minipo'da buldum çok beğendim eğer arayan anne varsa kesinlikle tavsiye ederim. Minipo
 

blues

BeBeKFoRuM YöNeTiM EKiBi
Yönetici
Administrators
Super Moderators
Moderating
BF Member
Katılım
28 Haz 2017
Mesajlar
104
En iyi cevaplar
0
Puanları
28
Yaş
44
Konum
Ankara
Minipo duymamıştım? Alışveriş sitesi mi yoksa mağaza mı?
 
Üst