Neler Yeni

Bebek, Prematüre Bebek, Tüp Bebek, Doğum, Çocuk - Bebek Forum

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konu oluşturabilir, mevcut konulara cevap gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajlaşma programınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsiz, ne bekliyorsunuz?

Soru sorun

Forumdan Soru Sorun ve Yanıt Alın

Cevap

Soruları Cevaplayın ve Konunuzda Uzman Olun

İletişim Personeli

Uzmanlarımız Sorularınızı Cevaplamaya Hazır

Prematüre Bebek / Bilgi YENİDOĞAN YOĞUN BAKIM BEBEKLERİ HAYATA BAĞLIYOR

Gülsüm-Umut

Üye
Üye
Emektar Üye
Katılım
Haz 29, 2017
Mesajlar
345
Tepki puanı
40
Puanları
28
Yaş
39
Konum
Ankara
Web Sitesi
www.bebekforum.net.tr
 HAYAT HER CANLIYA BİR DÜNYA VERECEK KADAR ZENGİN


Yenidoğan bilim dalı son yıllarda hızla ilerleme kaydetmektedir. Ülkemizde de Yenidoğan Yoğun Bakım ihtiyaçlarına olan farkındalık her geçen gün artmaktadır.


Yenidoğan dönemi (neonatal dönem); bebeğin anne karnından adapte olabileceği dış ortama çıktıktan sonra yeni bir dünyaya uyum sağladığı hayatın ilk dört haftasını kapsar. Dünyada bebek ölümlerinin yarısından fazlası yenidoğan döneminde olmakta ve bunların da çoğu hayatın ilk 24 saatlik diliminde gerçekleşmektedir. Bu nedenle dünyada olduğu gibi ülkemizde de yenidoğan yoğun bakım ünitelerinin yaygınlaştırılması gerekmekte ve özellikle bu bilim dalında eğitim almış uzmanlar tarafından hizmet verilmesinin önemi vurgulanmaktadır.


NEONATOLOJİ UZMANLARININ AMACI NE OLMALIDIR?


Bu dönemde; bebeklerimizi yaşatmak ve onları farkındalık prensibine göre hayata sağlıklı nesiller olarak kazandırmak biz Neonataloglar'ın ve Koru Hastanesi olarak Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitelerimizin asıl amacını oluşturmaktadır.


ÇALIŞMAYI, ÜRETMEYİ SEVMEK HERGÜN DAHA İYİ BİR ŞEYLER YAPMAYI İSTEMEK ÖNEMLİ


Hizmet kapasitemizi ve teknolojik olanaklarımızı arttırıdık ve daha çok riskli bebeğe ulaşacağız. Koru Ankara ve Sincan Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitelerimiz olarak 31 küvöz ve 10 ventilatör desteği ile Ankara ili içerisinde en yüksek küvöz kapasitesi ile, yoğun bakım ihtiyacı olan tüm bebeklere 1. 2. ve 3. düzey yoğun bakım hizmetini vermekteyiz. Tıbbi gelişmeleri takip ederek ileri teknolojilerle donatılmış yoğun bakım ünitelerimizde bebeklerimize en uygun ve çağdaş tedavi yöntemlerini sunmaktayız.

Yoğun bakım Ünitelerimiz hastanemizde doğan bebekler dışında, Türkiye dışında komşu ülkelerde de yoğun bakım ihtiyacı duyan tüm yenidoğan bebeklere sağlık hizmeti sağlamaktadır. Bu alanlarda kara ve hava ambulans sistemleri ile işbirliği içinde çalışmaktayız.


KUCAKLAMAYA KOLARINIZIN YETMEYECEĞİ BİR AĞAÇ BİR TOHUMLA BAŞLAR HAYATA...24. gebelik haftasından itibaren prematüre (erken) doğan bebeklere, mekanik solunum desteği ihtiyacı olan, çoğul gebelik sonucu doğan, tedavi gebelikleri sonucu dünyayaya gelen, yenidoğan sarılığı, enfeksiyon hastalıkları ve organ hasarı riski yüksek olan tüm yenidoğan bebeklere deneyimli hemşire kadromuz ile birlikte gelişmiş düzeyde bakım sağlamaktayız. Taburculuk sonrası dönemde bebeklerimizin takibini Çocuk Sağlığı Hastalıkları Uzmanlarımız, Çocuk Nefroloji Uzmanı, Çocuk Endokrin Uzmanı, Çocuk Cerrahi Uzmanı, Çocuk Kardiyoloji Uzmanı ve Sosyal Pediatri Uzmanı ile birlikte geniş bir yelpazenin içerisinde işbirliği halinde yapmaktayız. Bu kıymetli tohumları, sağlıklı ve güçlü dallar şeklinde büyütmek ve topluma kazandırmak da en büyük hedeflerimizden.PEKİ DÜNYAYA ERKEN MERHABA DİYEN PREMATÜRE BEBEKLER HAKKINDA NELER BİLİYORUZ?Hayat onların da hakkı. Dünyanın en büyük bilim adamlarından da prematüre doğanlar var. Ünlü fizik bilginleri Albert Einstein, Darwin, Newton da prematüre doğmuş. Organlarının büyüyüp gelişebileceği dönemden, 37 haftadan önce doğan bu bebekler ülkemizde hala bebek ölümleri nedenleri arasında birinci sırada. Türkiye'de her 10 bebekten biri prematüre doğuyor. Prematüre doğsalar da tarihte dönüm noktası sayılabilecek buluşlarla dünyayı etkileyen güçleri düşünürsek, bu bebeklere bakabilecek yeterli donanımda Yenidoğan Yoğun Bakım Üniteleri'nin varlığı ile bu bebekleri de yaşama kazandırmak çok önemli.

Neonatoloji Doç. Dr. Didem ARMANGİLKaynak: http://www.koruhastanesi.com/Saglik-215-KoruAnkaraHastanesiYenidoganBolumunun
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst