Çocuk Çocuklar İçin Ev İçinde Yapılacak Aktiviteler

birbaba

Bebek Forum Üyesi
BF Member
Katılım
30 Haz 2019
Mesajlar
61
En iyi cevaplar
0
Puanları
18
Yaş
42
Konum
Alanya


Özellikle kış ayları çocuklar için hareketsiz geçebilmektedir. Yağmur ve karın oluşturduğu ortamda, çocukların üşümesini ve hastalanmamasını isteyen ebeveynleri, onları oyun parklarından ve dışarıdan uzak tutmak istemektedirler. Çocuklar için enerjilerini atacakları yeni alanları nasıl yaratabilirsiniz, aşağıda bir bakalım;

İnternet üzerinden egzersiz videosu bulup bunu çocuğunuzla birlikte yapınız.

Çocuk
lar için geliştirilmiş egzersiz programlarını takip edebilirsiniz ya da çocuklar için geliştirilen yoga videolarını birlikte uygulayabilirsiniz. Çocuğunuzla yapılan bu aktiviteler; hem onun enerjisini atmasına ve gün içerisinde de hareketsiz kalmamasını sağlayarak, daha sağlıklı bir vakit geçirebilecektir. Hem de ailece yaptığınız bu egzersizlerle, çocuğunuzla aranızdaki bağı da güçlendirmiş olacaksınız.

Kendi yazdığınız küçük bir piyes veya oyunu birlikte oynayın.

Yazdığınız küçük oyunlarla, çocuklarınızın hayal dünyasına ve yaratıcılığına katkılar yapabilirsiniz. Burada oynanan oyunlarla; empati yapmayı öğrenir ve duygusal olarak kendilerini ifade etmeyi öğrenebilirler. Bu oyunlar sayesinde çocuğun enerjisi de çocuğun gün içerisinde enerjisi de olumlu yönde atılmış olur.

Yine küçük kurabiyeler yapabilirsiniz

Evde çocuklar ile yapabileceğiniz aktivitelerden birisi de, kurabiyeler yapmaktır. Çocuk yediği şeylerin nasıl yapıldığını ve ne zorluklarla yapıldığını anlar. Yediği şeylere ortak olarak, yediği kurabiyelerden daha bir keyif alabilir.Çocuğun, kurabiyeleri süslerken, kendi yaratıcılığını kullanmasına izin verin. Bu sayede çocuğunuzun öz güveni de gelişecektir.

Kutularla oyun çeşidini artırabilirsiniz

Çocuk
burada; kuralları, ödülleri, cezaları bir arada görebilir ve öğrenebilir. Burada onların eğlenmesini de sağlayabilirsiniz.

Bir kamp alanı yaratın ve oynayın


Yine kampa gidemediğiniz günlerde, onunla birlikte evin içinde kamp yapabilirsiniz. Küçük bir çadır kurabilir ve oyun gereçleriyle bir kamp alanı yaratabilirsiniz. Yine hayvan figürleriyle süslemeler yapabilirsiniz.

Bir bulmaca yaratın ve çözmeye çalışın

Oyun hamurlarıyla hayvan figürleri yapabilir. Çocuğunuzun bu hayvanların isimlerini tahmin etmesini isteyebilirsiniz. Bu sayede, çocuğun beyni meşgul olur ve daha az agresiflik gösterir.
 
Üst