Bebek Ek Gıda Listesi

songül

BeBeKFoRuM YöNeTiM EKiBi
Yönetici
Super Moderators
Moderating
BF Member
Katılım
13 Tem 2017
Mesajlar
47
En iyi cevaplar
0
Puanları
18
Yaş
41
Konum
Ankara
Anne sütünün değerini bilelim. Çocuklarımızın 2 yıl anne sütü almasını sağlayalım.
Ek gıdaya geçişte her yeni gıda tek tek, az miktarda başlanır. 2-3 günde bir yenisi eklenir. Yoğurt ve mama alıyorsa içine de katılabilir. Besinler doğal taze ve mevsiminde olmalı. Konserve ve dondurulmuş gıda verilmemelidir. Hijyene dikkat edilmelidir. Bebekler istemedikleri gıdalara zorlanmamalıdır. Sevmedikleri gıdalar bir süre ara verilip tekrar denenmelidir. Ek gıdalara tek öğün olarak başlanıp, 6-8 ay arası iki öğün, 9-12 ay arası üç öğün, her öğünde bir çay bardağı verilebilir.

5. Ay

ilk başlanacak ek gıda yoğurt, meyve ve sebze püresi
Yoğurt : Günlük ve evde yapılan tercih edilir. Ticari yoğurtlar kaymağı alınarak taze ise verilebilir. ( Ama ben önermiyorum)
Meyve : Kabuğu soyulup, cam rendede rendelenir ve ya tahta çatala ezilerek verilir. Mama içine de katılabilir. Elma, şeftali, armut, kayısı, havuç ilk verilecek meyvelerdir. Bilender, çırpıcı, rondo kullanılmamalıdır.
Sebze püresi : Taze ve mevsimine uygun olmalıdır. Tuz ve salça kullanılmamalıdır. Havuç, prinç, patates, kabak, ıspanak ilk olarak başlanılabilir. Daha sonra bezelye, yeşil fasulye, semiz otu, semiz otu, brokoli eklenir. Sebzeler suyla karıştırılıp iyice pişirilir, tel süzgeçten geçirilerek içine biraz zeytinyağı veya az miktarda tereyağı konup yedirilir. Beslenmede çay kaşığı kullanılmalıdır. Yemekler tekrar tekrar ısıtılmamalıdır ılık olarak verilmelidir.

6. Ay

Tarhana, yoğurt, sebze çorbası ( az miktarda bulgur eklenebilir)
Kahvaltı : Tuzu alınmış kibrit kutusu büyüklüğünde beyaz peynir ve ya labne peynir, tam haşlanmış yumurta sarısının 1/8 i devam sütü, anne sütü veya suyla yumuşatıp, çatalla ezerek püre kıvamına getirilip yedirilir. 10- 15 gün bir yumurta sarısına artırılarak çıkılır. İsteyen anne kendisi bisküvi yaparak kahvaltıya ilave edebilir.

7. Ay

Kahvaltıya kabuğu alınmış tuzsuz zeytin, iyi öğütülmüş ceviz, ekmek içi konulabilir. Alerjisi yoksa fındık ezmesi de ilave edilebilir. Çorba ve sebzelerine yağsız kuzu kıyması, et ve kemik suyu konulabilir. Mercimek sebze çorbasına başlanabilir.

8. Ay

Balık : Küçük deniz balığı, az miktarda başlanılıp, kibrit kutusu kadar verilebilir. Yağsız ve derisi olmamalıdır. Dana kıyması, tavuk eti beyazı, bakliyat, makarna, bulgur, erişte, kuskus, pirinç pilavı verilebilir. Tavuk karaciğeri karaciğeri haftada bir kez çorba ve sebze pürelerine katılarak verilebilir.
(Tavuk karaciğerini ben vermem vermedim de)

9. Ay

Aileye pişirilen her yemek 6 temel yasağa uyularak verilebilir. ( inek sütü, bal, tuz, şeker, çay, yumurta beyazı kesinlikle verilmemelidir.)

Bir yaşından itibaren aile ile sofraya oturabilir. Ek gıdalar başladığında alabildiğince kaynamış soğumuş hazır su bir yaşına kadar verilmemelidir.

Ek gıda başlanılmış 6 ay üstü bebekte anne sütü dışında gece beslenmesi yapılmamalıdır. 19:00 - 20:00 gibi son kez kıvamlı bir gıdayla beslenip, 1 saat içinde yatırılmalıdır. Gece uyanırsa sadece su verilmelidir.

Uyarı Not : Bebek Alerjik ise dikkate almayın.. Herşeyi doktora sorun...

Kaynak : Çeşitli Hastahane listeleri
 
Üst