Bebek Normal Gebelik Süresinde Yetersiz Beslenmiş Bebek

Gülsüm-Umut

Bebek Forum Üyesi
BF Member
Katılım
29 Haz 2017
Mesajlar
422
En iyi cevaplar
3
Puanları
43
Yaş
42
Konum
Ankara
Normal gebelik süresinde doğduğu halde, yetersiz beslenmesinden ötürü bebek cılız kalmıştır. Yetersiz beslenen bebeklerdeki gelişim yavaşlığı daha gebelik sırasında ortaya çıkar. Bunların ağırlıkları da Prematüre bebeklerin ağırlık ortalamaları gibi 2500 gram kadardır. Bununla birlikte, bu bebeklerin çoğunluğu prematüre bebeklerin tersine vücut yönünden gelişmiştir. Bu nedenler böyle bebeklere normal gebelik süresine göre küçük kalmış bebekler deyimi kullanılır. Bu bebekler de prematüre bebeklerden pek farklı sayılmazlar, çünkü ağırlık, boy, baş çevresi aşağı yukarı prematüre bebeklerin ortalaması gibidir.

İstatistiklere göre tüm bebeklerin yaklaşık %3-4 'ü yetersiz beslenmiş olarak doğar. Bu tip bebekler dıştan, ya ağırlıklarının ya da tüm vücut ölçülerinin (boy, baş çevresi, ağırlık vb.) aşırı derece küçüklüğü ile tanınırlar. Beslenme yetersizliği cilt altındaki yağ tabakasında ve çoğu kez kaslarda da görülebilir. Beslenme yetersizliği nedeniyle cilt vücudun her tarafında kuru ve kepekli bir görünüm verir. Bazı bebeklerin hem boyları kısadır (43-45 cm civarında) hemde kiloları azdır ve baş çevreleri küçüktür. (32-34 cm civarında) Kalıtım faktörleri de bu tür yetersizlik belirtilerine neden olabilir. (Annenin normal kilonun altında olması vb.)

Plesentanın normalden düşük çalışması ( annedeki gebelik zehirlenmesi ve diğer hastalıklar, annenin aşırı derecede sigara içmesi, alkol kullanması, ya da uyuşturucu maddeler kullanması, ikiz bebek, bebeğin kromozom sayısındaki değişiklik ya da gelişim noksanlığı vb. nedeniyle) sonuna anne ve bebekte ortaya çıkan her türlü aksaklıklar, bebeğin yetersiz bebek olarak doğmasına yol açar.

Yetersiz beslenmiş olarak doğan bebeklerin yaşamı ve sağlık durumları, normal doğan bebeklerin durumuna oranla tehlikelere daha çok açıktır. Yetersiz beslenmiş olarak doğan bebek bir riziko bebeğidir. Böyle bir bebekte, oksijen yetersizliği ve kanda şeker azalması gibi aksamalar olabilir.

Bundan ötürü, beslenmesi yetersiz olan bu tip bebeklere hem bebeklik döneminde hem de daha sonraki gelişme dönemlerinde özel tedavi uygulanmalıdır.

Kaynaklar : 1- Anne ve Bebek Kitapları
2- Anne ve Çocuk (Wechselberg/puyn)
 
Üst