Prematüre Bebek / Bilgi Prematüre Bebeklerin Genel Özellikleri

Gülsüm-Umut

Bebek Forum Üyesi
Bebek Forum Üyesi
Katılım
29 Haz 2017
Mesajlar
361
En iyi cevaplar
0
Puanları
28
Yaş
40
Konum
Ankara
Çevrimdışı
Prematüre Bebek normal bebekten farklıdır. Prematüre bebek normal gelişim aşamasını tam olarak tamamlayamadan doğduğu için normal bebeklere oranla farklı olması normaldir.

1- Uyku : Prematüre bebek ilk dönemlerinde günde 15-22 saat aralığında uyur. Bu durum normal bebeğe göre çok fazladır. Ancak normal bir durumdur.

2- Ağlama : Prematüre bebek nadiren zayıf sesle ağlar. Bizim bebeğimiz ilk dönemlerde hiç ağlamamıştı. (Doğum sırasında hariç) Zaten doğum sırasında ağlamaması büyük sıkıntıdır. Bebeğin oksijen alamaması durumunda olur.

3- Hareket : Prematüre bebek vücudunu bütün şeklinde hareket ettirir. Yüksek sese, parlak ışığa, ani hareketlere karşı normal bebekten daha şiddetli tepki verir. 

4- Emme : Prematüre bebekler yeni doğan ünitesinde geçirdikleri zamandan dolayı ve emme dürtüleri gelişmediğinden dolayı normal bebek gibi memeyi emmeyebilir. Prematüre bebekler yeni doğan ünitesi (küvöz) de biberonla beslenir. Biz 14 aydır anne sütünü sağarak veriyoruz. Bizim bebeğimiz emmeyi hiç yapamadı. Bir ara 4-5. aylarda biraz emer gibi yaptı ama olmadı.

5- Yakalama : Prematüre bebek her hangi bir nesneyi yakalayamaz. Yakalama refleksi 40 haftayı doldurduktan sonra gelişir.
 


Bebeğin Doğum Tarihi: 2021-01-10
Hamilelik Günü: 57 günü geride bıraktınız.
Hamilelik Trimester Dönemi: 8 haftayı geride bıraktınız ve şuan 1. Trimester dönemindesiniz.
Hamilelik Aşaması: Farkındalığınızı artırmak için aşağıdaki bilgileri okuyabilir ve doktorunuzdan detayları isteyebilirsiniz.
Bugün bebeğinizin kol gelişimi kritik dönemi sona erdi. Bebeğinizin kolları artık doğru yerinde ve
doğru oratısal boyutunda. Hala perde şeklinde olsada bebeğinizin el ve ayak parmakları belirginleşmeye
başladı. İkinci adet dönemini geçirmiş olmanız gerekiyor.
Üst